Nespoutaná – Glennon Doyle

Kniha Nespoutaná vás pravděpodobně neminula, pokud sledujete bookstagramové účty. Její obálka je tak zářivá a netradiční, že poutá pozornost. A stejně tomu bylo i v mém případě. O autorce Glennon Doyle jsem dosud vůbec nevěděla a neznala její příběh. A o čem je vůbec její dílo? Jedná se o téma seberozvoje, nebo je to román?

Nespoutaná

Ke knize samotné jsem pak četla rozporuplné názory. Některé nadšené a vynášející do nebes autenticitu příběhu. Pak ty opačné, zmiňující nudu a rozčilení. Obálka uvádí, že se již prodalo více než dva miliony výtisků… Co si o knize myslím já?

Životní příběh skládaný ze střípků

Asi tak bych popsala obsah knihy. Glennon Doyle ve své knize volně řadí vzpomínky na svůj život a prokládá je úvahami nad nejrůznějšími tématy – rodičovství, postavení žen ve společnosti, rasismus apod.

Nejedná se o chronologické vyprávění. Přeskakuje od svého dětství, kdy se u ní začala projevovat bulimie, k novému vztahu se ženou, kterému ale předcházelo nenaplňující manželství s otcem jejích tří dětí. Zní to jako jízda na horské dráze? No tak k ní ještě přidejte kapku alkoholu a drogové závislosti.

Myslím, že právě její divoký životní příběh, bude hrát velkou roli v tom, zda vás kniha bude bavit nebo ne. Pokud se v situacích, které popisuje, poznáte, překvapí vás, jak dobře ji dokázala zachytit. Text je psaná s lehkostí a jen v některých pasážích jsem se trochu nudila.

Většinou se ale jedná o vyprávění, které je zajímavé. Navíc si myslím, že se velmi povedl český překlad. Pokud se v textu vyskytují vulgarity, jsou přeloženy tak, že zapadnou a vyznívají dobře.

Nespoutaná ve všech směrech

Glennon je upřímná v tom, jak popisuje své myšlenky a chování. Přiznává, jak byla zničená z toho, že před světem prezentovala své manželství, které vnímala jako úspěch po překonání závislosti, aby následně zjistila, že ji manžel podvádí. A jak váhala, zda jít do vztahu se ženou. Právě ty zvraty alespoň ve mě vyvolávají pochybnosti, o čem bude její život za pár let.

Nepřišla mi jako vyzrálá a ukotvená. Stejně tak je kniha silně ovlivněna americkou kulturou. Proto si myslím, že ne všechny její zkušenosti jsou přenosné a pochopitelné i v českém prostředí. Ale některé ano a za sebe mám pár bodů, které mě zaujaly. Těžko pak říct, čím kniha přesně je. Za seberozvojovou literaturu bych ji nepovažovala.

Záleží asi na tom, jak se vy sami stavíte k tématům, která jsem zmínila. Například k homosexualitě, rozvodům, závislostem a rasismu. Možná ve vás její vyprávění vzbudí odpor. Nebo budete s Glennon souznít. Z knihy si odnáším několik “uvědomění si” a “aha momentů” a žádné negativní pocity z ní nemám. Ale není to trhák, který byste si měli za každou cenu přečíst.

Ukázku z knihy Nespoutaná si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství DOBROVSKÝ s.r.o. v roce 2021 a přeložila ji Lucie Secká.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás