Vzdělaná – Tara Westover

Vzdělaná je skutečným příběhem Tary Westover, která vyrůstala v mormonské rodině v americkém Idahu. Jedná se navíc o aktuální příběh. Přestože by si tak čtenář mohl myslet, že takové věci se už v dnešní době nestávají, opak je pravdou. Tara je totiž ročník 1986.

Vzdělaná

Jakoby nestačila mormonská víra, její otec je navíc survivalista, nebo chcete-li, preper. To znamená, že se připravuje na konec světa a své konání tomu podřizuje.

Například tím, že se snaží o to, aby jeho rodina byla maximálně samostatná a s dostatečným množstvím nejrůznějších zásob. Ať už meruněk, nebo pohonných hmot zakopaných na zahradě.

Tařino děství je tímto pochopitelně ovlivněno. Pochází ze sedmi dětí a je tím nejmladším. Její starší bratři měli ještě možnost chodit do školy, ale u čtvrtého dítěte se už rodiče rozhodli pro domácí vzdělávání. To by mohla být vhodná varianta, pokud by ale výuka doma opravdu probíhala.

Mormoni, bylinky a zranění

Místo učení tráví Tara dny na šrotišti, kde pomáhá společně se sourozenci svému otci. Tomu je při tom pojem jako bezpečnost práce naprosto cizí. Proto i jeho děti dojdou na šrotišti k nejrůznějším úrazům, které ale léčí jejich matka doma bylinkami.

Při čtení Vzdělaná jsem se nemohla ubránit pocitu marnosti. Kladla jsem si otázku, jak je možné, že někdo jde ve své víře, až tak daleko, že se nebojí obětovat zdraví svých nejbližších. V knize jsou několikrát popsány úrazy i nehody, ke kterým v rodině došlo a nejednalo se o žádné říznutí.

Přesto se ale rodiče rozhodli spoléhat na bylinky, reiki a čakry. Nemám nic proti alternativním způsobům léčení, ale myslím, že pokud je člověk spálený, má otřes mozku a podobně, není jejich použití na místě.

Nezájem a šikana

Co mě dále překvapovalo, byl nezájem rodičů o své děti. Chápu, že při takovém počtu není možné se každému věnovat, ale pobavilo mě třeba to, že ani pořádně nevěděli, kdy se Tara narodila. Z toho důvodu ji v šestnácti letech tipovali na dvacet. Další věcí je pak matčina podřízenost otci, která vedla tak daleko, že nechala svým dětem ubližovat. T

ohle byla, po tom používání bylin na vše, pro mě druhá nepochopitelná věc. Jak Tara, tak i její starší sestra byly obětí dost brutální šikany ze strany staršího bratra. Její matka ji zažívala také, ale nedokázala (a nechtěla se) proti ní postavit.

Při čtení mi docházelo, jak moc člověka ovlivňuje prostředí, ve kterém vyrůstá a také to, proč si člověk nechá ubližovat. Tara se dostala až do stavu, kdy svého bratra omlouvala za to, co ji dělá. Nebyla si jistá tím, zda jsou její myšlenky pravdivé a kdyby si je nezapisovala do deníku, asi by jim nevěřila. Její mysl se pod vlivem rodiny, která nic takového jako šikanu bratrem nechtěla připustit, začala přizpůsobovat.

Vzdělaná vás bude bavit. U mě to byla v první chvíli zvědavost, která mě vedla k tomu obracet rychle stránky knihy, protože o skupině lidí žijících podobným způsobem nic nevím. Pak se k tomu přidal i zájem o Taru a to, jak prožívala a bojovala proti svému útlaku a násilí.

Trošku odlehčenější jsou pak Tařiny historky z univerzity, kdy se jí podařilo několik faux-paus vyplývající z neznalosti. Nesmírně zajímavé pak byly i Tařiny úvahy nad tím, jak bojovala s nastavením vlastní mysli a snažila se vymanit ze zažitých vzorců.

Suma sumárum, Vzdělaná je pro mě knihou, kterou stojí za to přečíst. Tím, že Tara vypráví svůj příběh vlastními slovy, je srozumitelný. Dále je pak díky tomu všemu “zvláštnímu” co Tara prožívá chytlavý. V neposlední řadě je pak pro mě Tara hrdinka, protože se dokázala odpoutat, i když ji za to její rodina potrestala odvržením.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2020 a přeložila ji Olga Bártová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás