Kód růže – Kate Quinn

Dovolím si říct, že této knize škodí její obálka. Je hezká na pohled, což o to. Ale ve mě vyvolala dojem, že se bude jednat o spíše jednodušší romantický příběh tří přítelkyň, zasazený do období 2. světové války. A aby byl trochu zajímavější, bude jeho součástí tak trochu i motiv řešení šifer. Jak moc jsem se mýlila!

Kód růže

Kód růže vypráví o osudech tří mladých žen, které svede dohromady služba vlasti. Jeho hrdinkami jsou Osla Kendallová, Mab Churtová a Beth Finchová. Každá z nich pochází z jiného prostředí.

Osla je obletovanou debutantkou, která se pohybuje v kruzích londýnské smetánky a okouzluje svým mayfairským přízvukem. Mabel, která si nechává říkat Mab, pochází z chudé dělnické čtvrti a svou pílí a pracovitostí se snaží vymanit z prostředí, ve kterém se narodila.

Obě Londýňanky se s třetí dívkou Beth poznají až v obci Bletchley, kde se ubytovaly u Bethaniných rodičů.

Zaměstnány jsou v Bletchley Parku, kde sídlilo oddělení šifrování. To spadalo pod Vládní informační ústředí. Osla a Mab pracují každá na jiném oddělení a o své práci se navzájem nesmějí bavit. Časem zde nastoupí i Beth, pro kterou je to únik z domova, kde byla pod dohledem přísné matky.

Prostředí Bletchley Parku popsala autorka velmi dobře. Nečekejte senzaci, držela se faktů a informací, které jsou dostupné. Dozvídáme se o tom, na čem pracovala jednotlivá oddělení a jak s pomocí získaných informací dosahovala Anglie výhody nad Německem.

Lásky v časech války

Romantická linka se v příběhu také nachází. Každé z děvčat prožívá ten svůj. Osla se ještě před odjezdem do Bletchley seznámí s princem Philipem. Ano, tím, který si později vzal za ženu princeznu Alžbětu II. Mab má celkem jasný cíl – najít perspektivního manžela, který by jí pomohl vymanit se z chudoby a získat lepší životní úroveň. Beth, která se do té doby o muže vůbec nezajímala, zjišťuje, že i ji přitahuje romantika a láska.

Velmi se mi líbilo, že se nejedná o tuctové zamilované příběhy. Právě naopak. Každý ten příběh je jiný a obzvlášť jeden z nich i velmi dramatický. Při tom je pořád uvěřitelný a vyvolávající silné emoce. Válka totiž ovlivňuje životy všech a jedno nedorozumění či nepochopení může zničit i silná přátelství.

Dvě časové roviny

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, ale na rozdíl třeba od Levandulové zahrady nebo Majáku na útesech se nejedná o návrat o šedesát či více let zpátky. Zde se pohybujeme v době trvání 2. světové války a pak jen dva roky po jejím skončení, v roce 1947. Ne všechny události, které se v průběhu války odehrály a které zasáhly do životů hlavních hrdinek, jsou totiž vyřešeny. Naopak je potřeba se vrátit zpět a pátrat po tom, co mělo zůstat skryté a časem zmizet navždy.

Drama založené na skutečných událostech

Velmi se mi líbilo, že autorka věnovala jistě velké množství času přípravě a zjišťování informací a jejich ověřování. Na knize je to poznat, protože z ní doslova cítíte jak je vše promyšlené do nejmenšího detailu a jsou zde překvapivé zvraty. Naopak zde nenarazíte na nevysvětlitelné náhody a nelogické chování hlavních postav. Propojení se skutečnými postavami, jako je princ Philip, Winston Churchil a v závěru i princezna Alžběta, dodávají knize na uvěřitelnosti.

V závěru knihy najdete Poznámky autorky, kde se mimo jiné ještě rozepisuje o tom, které z postav jsou smyšlené a které z nich měly reálný předobraz. Stejně tak vysvětluje úlohu Bletchley Parku pro vývoj války a jeho další poválečný osud.

Kód růže je historický román, který vřele doporučuji k přečtení. Na prvních asi padesáti stránkách jsem se trochu ztrácela v postavách a právě v tom přeskakování mezi časovými obdobími, ale to brzy přešlo. Pak jsem se do příběhu začetla a nemohla knihu odložit. Nenechte se odradit jejím rozsahem, má přes 600 stran. Ale slibuji, že vás budou bavit. Příběhy hrdinek jsou dramatické a autorka vás bude překvapovat až do samotného závěru.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Moravská Bastei MOBA, s. r. o. v roce 2022 a přeložila ji Lenka Faltejsková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás