Hledání Sylvie Lee – Jean Kwoková

Román Hledání Sylvie Lee zůstal, zdá se mi, celkem nepovšimnutý, což si myslím, že je škoda. Příběh dvou sester, pocházejících z rodiny čínských imigrantů, stojí za přečtení. Vyprávění obsahuje pátrání, skrývání pravdy, ale i příběh lásky. Tou hlavní love story je ta Sylviina, ale v závěru vyplynou na povrh ještě i další.

Hledání Sylvie Lee

Přestože anotace se primárně věnuje popisu hledání zmizelé sestry, tato dějová linka je pouze základem. Na něm se odvíjí příběh plný nedorozumění, rodinných tajemství a prožívaného neštěstí.

Amy je mladší sestrou o sedm let starší Sylvie. Ta je hvězdou. Je to krásná žena, třicátnice, se skvělou kariérou a mužem, který patří do nejvyšší společenské vrstvy.

Amy je oproti tomu dívkou, která se nepovažuje za zajímavou, ani úspěšnou. Vysokou školu nedokončila a bydlí se svými rodiči. Svou starší sestru ale obdivuje a mají spolu hezký vztah.

Prolínání cizích kultur

Sylvie prožila sedm let svého dětství v Nizozemsku, kde byla u své babičky. Sylviini rodiče se odhodlali k tomuto kroku, když neměli dostatek finančních prostředků. Tato možnost se totiž zdála být výhodnou pro obě strany. O Sylvii by bylo dobře postaráno v rodině vzdálené tety, byla by kamarádkou svého bratrance a pod opatrovnictvím babičky.

Když má Sylvie devět let, vrací se zpátky za rodiči do Spojených států. Do Nizozemí se pak vydá až v dospělosti. Její babička umírá a chce se se Sylvií ještě naposledy setkat. Po babiččině pohřbu očekává Amy návrat své sestry do New Yorku, ale po té jako by se země slehla. Amy se tedy odhodlá překročit svou komfortní zónu a vydává se do Nizozemí po Sylvii pátrat.

Díky tomu, že se děj odehrává ve dvou zemích a předkové hlavních hrdinek pocházejí z Číny, je příběh zajímavý. Prolínají se v něm vlivy kultury země středu (popis některých tradic, používání přísloví), tak i znaky typické pro Nizozemí (kanály, země pod úrovní moře, vysocí lidé…). Ve vyprávění se střídají Sylvie, Amy a jejich matka.

Kromě toho, že se tedy mění postava vypravěče, posouváme se i v čase. Nejde jen o vzpomínky na příjezd rodičů do Spojených států, ale i Sylviino dětství v Nizozemí. A v “současnosti” se pak sbíhají vyprávění Amy a Sylvie, které přiletí do Holandska v rozmezí několika týdnů.

Pátrání se mění v romanci

Přestože zpočátku román vypadá jako rodinné drama o pátrání po ztracené dceři, postupně se promění. Dozvídáme se detaily ze Sylviina života, které se snažila před rodinou skrývat. Sylvie se snaží v Nizozemí oprostit od myšlenek a zvyklostí, které ji omezují a stát se “novou” Sylvií. A k té patří i láska. Tato romantická linka v druhé části převáží a ačkoliv je možná trochu přehnaná, bavila mě. V samotném závěru už jsem byla do příběhu ponořená a netrpělivě jsem očekávala rozuzlení.

Kniha Hledání Sylvie Lee se mi líbla od první do poslední stránky. Napínavější a zajímavější byla pro mě více první část, ta druhá už se rozpíjela v dramatech. Rodinné vztahy hrají v celém příběhu velkou roli. Stejně tak kniha ukazuje, jak rozhodnutí, která učiníme, mohou mí dalekosáhlé důsledky i na životy jiných lidí.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2021 a přeložila ji Michaela Teličková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás