Dilema – B. A. Paris

Kniha Dilema je čtvrtým románem britské spisovatelky, vlastním jménem Bernadette MacDougall. Vypravěčem příběhu je Adam, manžel a otec, který nechce zkazit radost své ženě v den narozeninových oslav, přestože tuší, že jejich životy budou brzy obráceny vzhůru nohama.

Dilema

Předešlými knihami autorky jsou romány Za zavřenými dveřmi (která se stal bestsellerem), dále V pasti lží a předposlední Přiveď mě zpátky.

Hlavními hrdiny jsou čtyřicátníci Adam s Livií a jejich děti Marnie a Josh. Livie se vdávala mladá, v 17 letech a její rodiče se sňatkem nesouhlasili a přestali se s ní stýkat.

Aby si Livie vynahradila svou vysněnou svatbu, kterou nikdy neměla, upne se k oslavě čtyřicátých narozenin. Ta se pro ni stane nejdůležitějším dnem, na který šetří a plánuje několik let. Adam si je tohoto jejího přání vědom a za nic na světě by nechtěl ničím narušit Liviin den a večírek.

A aby učinil tento den ještě nezapomenutelnějším, domluví se s Marnie, že na otočku přijede ze studií v Hong-Kongu. Má se jednat o překvapení a Livie se o něm nemá dozvědět. Adam ale při tom netuší, že Livia samotná se obává návratu Marnie domů a před Adamem skrývá důvody. Když se Adam v den oslavy dozví o nečekané události, rozhodne se ji před Livií utajit a dopřát jí posledních pár hodin štěstí.

Nevyužitý potenciál příběhu

Dilema je rodinným románem a odehrává se v rámci jednoho dne, s flashbacky do minulosti. Samotný nápad týkající se jádra příběhu mi přijde velmi nezvyklý a měl potenciál. Ale jeho realizace mě zklamala. Věřím, že z příběhu o nelehkém rozhodování “říct nebo neříct” se dalo vytěžit mnohem více. Možná že jedním z důvodů byly hlavní postavy. Ne že by nebyly sympatické, ale vůbec se mi nedostaly pod kůži a byly mi celkem lhostejné.

Dalším důvodem je i celkem očekávatelný závěr. Přestože anotace slibuje “napětí až do úplného konce”, tak ve skutečnosti asi čtenář velmi rychle vytuší, k jakému závěru děj směřuje. Možná by knize také prospělo větší “zhuštění” děje. Takto je vždy vyprávěna jedna část Livií a druhá Adamem a příběh je rozkouskován na hodiny. A toto podle mě přispívá k tomu, že není dosaženo dostatečné gradace a zvýšení napětí.

Za mě je to tedy kniha, která neurazí, na jedno odpoledne vás pobaví, ale po dočtení ji odložíte a druhý den na ni zapomenete. Pravděpodobně z ní nebudete ani smutní, protože vás hrdinové nedojmou.

Ukázku knihy si můžete přečíst na stránkách nakladatelství zde.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2020 a přeložila ji Karolina Medková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás