Matčina hra – Sandie Jones

Kniha Matčina hra by, alespoň dle obálky, měla být návykovým psychothrillerem. Tak k tomu má celkem daleko. Ale neznamená to, že to není dobře napsaná kniha. I když není tím, co se o ní uvádí na přední straně.

Matčina hra

Jak evokují už svatební šaty na obrázku, zbarvené částečně do ruda a rovněž prolog, který nám popisuje situaci při jejich zkoušení, jedná se o rodinné drama postavené na vztahu dvou rivalek – matky a snoubenky.

Tou snoubenkou je pak Emily, která se bezhlavě zamiluje brzy po seznámení do Adama. Během pár měsíců jejich vztahu pak přijdou i zásnuby. Emily by mohla být šťastnou snoubenkou plánující svatbu, ale to jí nedovolí její tchyně Pamela, alias Pammie.

Ta zůstala po smrti manžela sama na výchovu dvou malých chlapců, a proto k sobě mají pořád blízko. Přestože tedy Pammie chystá na Emily jednu léčku za druhou, Adam nevěří Emiliiným stížnostem. Naopak je pak na ni naštvaný, protože si vůbec dovolila Pamelu osočit.

Perfektní manipulátorka

To, co si Emily s Pammie prožije je ale opravdu hrozné. Autorka perfektně vystihla chování manipulátorky, která dokáže člověka dohnat téměř k nervovému zhroucení a při tom navenek působit jako ten nejmilejší člověk pod sluncem, který měl na srdci jen dobro ostatních. Protože jsem se v pracovním životě setkala s podobným člověkem, dokážu ocenit, jak se podařily autorce popsat triky, které takoví lidé používají.

Ať už se jedná o záměrné lhaní a překrucování toho, co Emily řekla a dostávání jí do situace, kdy ohrazení se by znamenalo konflikt s Adamem. Nebo překažení významných událostí a strhnutí veškeré pozornosti na sebe i za cenu zdravotních potíží. Samozřejmě jsem si v průběhu čtení kladla otázku, proč se Emily neozvala více nahlas a nedala Adamovi sbohem, když se jí nebyl ochotný před matkou zastat. Ale zamilovanost byla očividně větší a tak se Emily rozhodla shodit rukavice a s nenáviděnou tchyní začala bojovat.

Nečekaný, ale logický obrat v závěru

Podle mě se nejedná o psychothriller. U toho bych totiž čekala daleko větší napětí. Tady se bavíme spíše o rodinném drama, které se ale rozvíjí na pozadí románu o vztazích. Minimálně z počátku, kdy se dočítáme o Emily, o jejím seznámení s Adamem a rovněž o jejich přátelích a rodině, se jedná o běžný příběh. Teprve v okamžiku, kdy se rozjede bitva mezi oběma ženami, nabude román na dramatičnosti a ta se stupňuje až do samého závěru.

Ten je pak překvapivý a obrátí vše, co si dosud čtenář myslel, vzhůru nohama. Mě se líbilo, že se v něm zodpověděly všechny otázky. Rovněž události, ke kterým došlo, do sebe zapadly jako dílky puzzle. Člověk si pak uvědomí, že veden svým rozumem, který si vybral ten nejpravděpodobnější scénář, pak ignoroval další indicie, které ukazovaly na to, k čemu ve skutečnosti docházelo.

Matčina hra má téměř 350 stran rozdělených do 46 kapitol a mě se četla velmi dobře. Doporučila bych ji každému čtenáři, kterého baví knihy o vztazích, protože mě zpočátku připomínala příběh Bridget Jones a následně, když příběh nabral na intenzitě, pak knihu Osm od Radky Třeštíkové.

Ukázku z knihy si můžete přečíst tady.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a. s., pod značkou COSMOPOLIS v roce 2019 a přeložila ji Michaela Martinová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás