Přiveď mě zpátky – B. A. Paris

Přiveď mě zpátky je v pořadí třetí knihou autorky B. A. Paris, která u nás vyšla. Poprvé to bylo v roce 2018 a následovala po bestsellerech Za zavřenými dveřmi a V pasti lží. Očekáváním ale nedostála. V prvé řadě se příběh Layly a Finna nedá považovat za thriller. A i když se oprostíte od tohoto předpokladu, budete pravděpodobně zklamáni.

Přiveď mě zpátky

Už při čtení anotace jsem zaváhala, zda jsem si vybrala dobře. Je totiž napsaná tak kostrbatě, až jsem váhala, zda si s ní dali v nakladatelství vůbec nějakou práci. Nicméně, převládla zvědavost a přestože ani z knihy Dilema jsem nebyla nijak nadšená (recenzi najdete zde), chtěla jsem dát knihám B. A. Paris ještě jednu šanci.

Hlavním hrdinou je čtyřicátník Finn, který se chystá oženit se svou snoubenkou Ellen. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by jeho nastávající nebyla sestrou dívky, se kterou dříve chodil. Tou byla Layla a zmizela před dvanácti lety. Tehdy zastavili cestou z lyžování na jednom opuštěném odpočívadle ve Francii. Finn si chtěl jen odskočit a po návratu do auta zjistil, že po Layle není ani stopy. Takto to alespoň vypověděl na policii.

Pátrání bylo neúspěšné, po Layle jako by se slehla zem. Finn čelil podezření, že je za její zmizení či možná i smrt zodpovědný. Toho se mu ale podařilo zprostit a časem se jeho život vrátil do normálních kolejí. Až do chvíle, kdy se zasnoubí s Ellen a minulost se začne ozývat.

Nejdříve je Layla spatřena bývalým sousedem a následně ji Finnovi připomínají maličké matrjošky. Ty pro ni měly osobní význam. Když se tedy začnou objevovat ve Finnově okolí, znervózní. Neví, zda si z něj někdo dělá legraci, nebo je možné, aby byla Layla opravdu zpět.

Nesmyslný závěr knihy

Kniha je rozdělena do tří částí. V té první se prolíná vyprávění mezi současností a vzpomínkami Finna na Laylu a jejich vztah. Druhé dvě části se už pak liší, nebudu prozrazovat čím. Nicméně i v nich se střídají dvě roviny vyprávění.

Pokud jde o text jako takový, tak ten není ničím zvláštní a nenadchne ani neurazí. Jeho čtení je jednoduché, stejně jako rozhovory postav. Začátek knihy bych považovala ještě za celkem zajímavý a trochu mi připomínal film Zmizelá na námět stejnojmenné knihy od Gillian Flynn. Jenže hlavní hrdina je tak trochu trouba, který má problémy se sebeovládáním. Prostřední část knihy plynula pomaleji, ale to mi nevadilo.

Těžko se mi zde ale popisují všechny ty okamžiky, kdy jsem si při čtení říkala, že tohle snad není možné, aniž bych prozradila pointu. Za mě kniha obsahuje neskutečně velké množství hloupostí a nepravděpodobného chování postav, kterým se nedá uvěřit. Později už začnete tušit, o co jde a příběh vás tak v závěru nepřekvapí. Toto chtěla autorka asi napravit tím, že vrší jednu “šokující” událost za druhou.

Bohužel musím říct, že ani druhá kniha autorky mě nenadchla a Přiveď mě zpátky bych vám nedoporučila. Příběh je čtivý, původní myšlenka měla potenciál, ale mě neskutečně vadily hlouposti, kterých je kniha, především v závěru, plná.

Ukázku z knihy si můžete prohlédnout zde.

Moje hodnocení: 2/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2022. Přeložila ji Karolina Medková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás