Kde zpívají raci – Delia Owensová

Román Kde zpívají raci americké spisovatelky Delii Owensové vypráví příběh dívky Kyi, která zůstane sama se svým otcem alkoholikem v opuštěné chatrči v mokřinách kdesi v Severní Karolíně. Odehrává se ve dvou časových rovinách a sledujeme tak Kyiu jako šestiletou a následně jako mladou ženu.

Kde zpívají raci

Kniha vyšla v Česku na konci října tohoto roku a troufnu si říci, že byla velmi očekávaným dílem. Na Slovensku vyšla kniha již loni v září, v USA byl originál publikován v srpnu 2018 a stal se brzy bestsellerem.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, které se sobě ale stále více přibližují. Nejdříve se seznamujeme s rodinou šestileté Kyi, kterou opustí její maminka.

Nedlouho poté odejdou z domova i její čtyři starší sourozenci. Kya tak zůstává v chatrči pouze se svým otcem alkoholikem, který se příležitostně vrací domů ze svých toulek a o malé děvčátko nejeví zájem. Jedná se o rok 1952, tehdy se Amerika ještě vzpamatovává z druhé světové války.

Poté děj přeskočí do roku 1969, kdy dva malí chlapci naleznou v bažině mrtvolu Chase Andrewse. Tento vyhlášený krasavec a sukničkář byl velmi dobře znám ve fiktivním městečku Barkley Cove. To se mělo nacházet na pobřeží v Severní Karolíně poblíž Greenville. Začne se s vyšetřováním jeho vraždy a Kya, opovrhovaná “holka z bažiny” se stane brzy podezřelou.

Detektivní příběh nebo spíše hold přírodě?

Poetické jsou popisy přírody, ve které Kya vyrůstá. Je na nich znát, že autorka je přírodovědkyní. Tyto hluboké znalosti se v románu Kde zpívají raci přeměnily v detailní poznámky týkající se hmyzu, ptáků a dalších živočichů. Přiznám se, že mě její poutavé znázornění tamější přírody přimělo najít si na internetu obrázky, které ji zobrazují (zkuste vyhledávat Great Dismal Swamp).

Kya se právě díky tomu, že osamocená tráví většinu svého času v přírodě jejím pozorováním a následným samostudiem, stane expertkou. Přestože školu navštívila pouze jedenkrát v životě. Současně sledujeme jak se postupně učí spoléhat jen sama na sebe a vzdaluje se běžné společnosti, které se snaží vyhýbat. Ale touha po lásce časem převáží.

Dějová linka týkající se vyšetřování vraždy je pro mě trochu mimo. Nejsem si jistá, jestli na ní chtěla autorka opravdu vystavět svůj příběh, nebo ji šlo spíše o zachycení krás přírody a životní příběh všemi opuštěného děvčátka, které se bije se životem. Knihu jsem přečetla téměř na jeden zátah, protože mě velmi bavila a zajímalo mě, jak se Kya popere se všemi těžkostmi, které ji potkaly. V určitém ohledu mi připomněla knihu Vzdělaná, která se také těší velké popularitě. Společné mají téma rodiny, která je na okraji společnosti a hlavní hrdinka vyniká svou inteligencí a touhou po studiu.

Nenaplněná očekávání

V románu čtenář několikrát narazí na téma rasové segregace a je určitě dobře, že jej autorka zmiňuje. Není to nijak násilné, pouze se v textu občas objeví popis situací, které ukazují, že přestože segregace již oficiálně skončila v roce 1964, fakticky přetrvávala i nadále.

Nemohu bohužel napsat, že by mě kniha chytila za srdce. Ano, bylo to příjemné počtení. Navíc jsem nesmírně ráda za krásný překlad a text bez pravopisných chyb. Ale celkově jsem od ní čekala více. Zklamaná jsem byla hlavně ze závěru knihy, kdy v mých očích Kya ztratila sympatie.

První dvě kapitoly nabídlo nakladatelství k nahlédnutí zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství JOTA, s. r. o. v roce 2020 a přeložila ji Jana Hlávková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás