Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou – Elena Ferrante

Třetí díl tetralogie Geniální přítelkyně nese předlouhý název Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou. Tentokrát se podíváme do 70. let, kdy v Itálii dochází k demonstracím a půtkám mezi fašisty, odboráři i mafií. Elena se jich účastní jako novinářka a Lila jako jedna z odborářek.

Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Hlavní postavy románu a jejich minulost byly popsány už v prvním i druhém dílu. V jeho závěru se Eleně splní sen a stane se spisovatelkou. Lila, která odešla se svým synem od manžela, naopak nastoupí do práce v továrně.

První polovina třetího dílu mě příliš nezaujala. Připomínala mi svým stylem druhý díl. Ten nebyl mým šálkem čaje, a po jeho dočtení jsem přemýšlela, jestli vůbec ve čtení série pokračovat.

Ale podobně jako mezi Elenou a Lilou existuje závislost, která jim je kolikrát na škodu, tak i na Geniálních přítelkyních si člověk podobnou lehce vypěstuje. A i když si říká, že to ani nestojí za to, číst další díl, stejně si jej půjčí a je zvědavý, jestli bude zklamaný nebo nadšený.

Na začátku sledujeme Elenu, její první roky v manželství a narození dvou dcerek. Tato část a to, jak se Elena motá v kruhu a pořádně neví co se sebou, mi připomínala román Dny opuštění. Podobně jako jeho hrdinka se snaží zvýšit své sebevědomí a rozbít nudu flirtováním a úlety, za které se později stydí. Následně se dozvídáme o tom, co ve stejném čase zažívala Lila. Ta se společně s Enzem věnuje programování a nakonec si v tomto oboru najde i zaměstnání.

Divoká 70. léta nejen v Neapoli

Období 70. let, kdy se příběh odehrává, patří k bouřlivým úsekům evropských dějin. Dochází k různým teroristickým útokům, půtkám mezi fašisty, komunisty, odboráři i mafií. Obě hrdinky se k nim také nachomýtnou. Elena jako novinářka, která se účastní demonstrací, o kterých následně píše. Lila se naopak díky svému plamennému proslovu na jedné schůzi přidává k odborářům.

Eleniným životem se opět prolíná její dávná dětská láska Nino, se kterým se setkává díky svým společenským kontaktům a zájmům. Stává se z něj její osudový muž, kolem kterého se točí především závěr knihy. Ten je hodně dynamický a i díky němu mě ta druhá polovina knihy velmi bavila. Navnadila mě tak ke čtení toho čtvrtého, závěrečného dílu série Geniální přítelkyně.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Vydalo PROSTOR, nakladatelství, s. r. o. v roce 2017 a přeložila ji Alice Flemrová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás