Příběh ztracené holčičky – Elena Ferrante

Závěrečný díl série Geniální přítelkyně nese název Příběh ztracené holčičky. Čtvrtý díl příběhu o Eleně a Lile se začíná odehrávat v době, kdy se oběma dívkám blíží čtyřicítka. Na konci třetího dílu jsme se s Elenou rozloučili v okamžiku, kdy se rozhodla opustit Pietra a odejít za Ninem. Je tedy jasné, jaké téma bude opanovat příběh hned ze začátku.

Příběh ztracené holčičky

A je to velmi dobrý start. Kniha mě nepustila a musela jsem obracet stránky rychle jednu za druhou. Byla jsem velmi zvědavá na to, jak si Elena poradí s tou nelehkou situací, do které se sama dostala.

Na jednu stranu je zde její milenec, dávná dětská láska, na druhou stranu dvě malé dcery, které ji potřebují a v neposlední řadě i práce. Právě v ní se Eleně začalo opět dařit a tak odjíždí od svých děvčat často pryč. Nejen za Ninem, ale právě i z pracovních důvodů.

Dynamický závěr celé série

Na rozdíl od druhého a třetího dílu mi Elena přijde daleko akčnější. Protože se vrhá do vztahu s Ninem po hlavě a nevnímá to, jaký je její partner ve skutečnosti, dojde časem k vystřízlivění. Na to pak dokáže reagovat a postarat se sama o sebe i o holčičky. Pro mě z ne úplně pochopitelných důvodů se vrací zpátky do Neapole a následně dokonce do své čtvrti, ze které se od dětství snažila dostat.

Lila se pak zpočátku dostane do role “zachránkyně” celé čtvrti, protože si pohrává s ostatními tak, jak je jejím zvykem a vydobude si významnější postavení. Ale to bohužel netrvá věčně a sužována svými nočními můrami, Lila se na konci vyprávění ztrácí.

Větší časový záběr příběhu

Zatímco první tři díly obsáhly svým dějem vždy přibližně jedno desetiletí, závěrečný díl překlene období téměř třiceti let. V závěru je již Elena starší ženou, která si užívá svých vnoučat a její sláva pomalu uvadá. V průběhu vyprávění máme možnost sledovat uzavření osudů téměř všech významných postav, které se v románu objevily. Rovněž se mi velmi líbí to, že mě román seznámil s atmosférou a politickými změnami, které probíhaly v Itálii a potažmo Evropě po válce a v 70. letech. Závěr pak již spadá na konec tisíciletí.

Toto se mi velmi zamlouvalo a pokud bych měla chuť dát si re-reading celé série, pak bych si chtěla přečíst všechny díly hned za sebou. Myslím, že bych se opak opravdu ponořila do jejich světa a více vnímala jejich příběhy. Takto jsem měla zhruba půl roku ke sledování osudů obou přítelkyň v knihách. Vždy když jsem se vracela k novému dílu, musela jsem trochu vzpomínat na to, co právě která v tom předchozím hrdinové zažívali.

Závěrečný díl mě nadchl a přirovnala bych jej svou kvalitou a tempem k tomu prvnímu. Celkově je pak série o Eleně a Lile jedním z nejkrásnějších čtenářských zážitků. První díl budu mít navždy spojen s dovolenou v Itálii a slunečnou Neapolí a Ischií.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydal PROSTOR, nakladatelství, s. r. o. v roce 2014 a přeložila ji Alice Flemrová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás