Jak si vypůjčit e-knihy z knihovny?

Jste fanouškem elektronických knih? A věděli jste, že některé knihovny nabízejí jejich vypůjčení? Já jsem donedávna o této možnosti nevěděla. Respektive, měla jsem o ní zkreslenou představu, že výpůjčka je spojená jen se čtečkou knih, která je logicky limitovaná. A ono to tak nemusí být!

V tomto článku se s vámi chci podělit o svou zkušenost s výpůjčkou e-knih z knihovny. Jsem totiž z téhle možnosti nadšená! Novinky, které nejsou ve fyzické podobě v knihovním fondu ještě dostupné, nebo jsou naopak tak populární, že je na ně několik (i desítek) rezervací, si tak můžete ve formě e-knihy přečíst.

Jak to funguje?

Půjčování e-knih z knihoven je věnován celý web, na kterém najdete spoustu detailních informací a můžu vám jej doporučit. V dalších bodech popíši vlastní zkušenosti s výpůjčkami.

Registrace v knihovně

V prvé řadě musíte mít samozřejmě registraci v knihovně, která výpůjčky elektronických knih umožňuje. Přehled takovýchto knihoven najdete v tomto seznamu. V České republice je nyní přes 5 000 veřejných knihoven a seznam jich obsahuje 260. Výpůjčky e-knih tedy ještě nejsou široce dostupné.

Při registraci vyplňujete e-mail a pod stejným se budete dále přihlašovat v aplikaci, viz dále. Pokud registraci již máte a půjčujete si klasické knihy, tento krok se vás netýká. Není potřeba podnikat cokoliv dalšího.

Vyhledání a vyžádání knihy

Přihlaste se do svého účtu a v katalogu knihovny vyhledejte žádanou knihu. Pokud je ve formátu e-knihy, měla by mít u sebe uvedený takový příznak nebo jako zdroj Palmknihy.

Následně si knihu vypůjčíte. Například v systému Tritius je tato možnost “Půjčit e-knihu” pod políčkem Akce.

Aplikace Palmknihy

V App Storu nebo Google Play vyhledejte aplikaci Palmknihy a nainstalujte ji do zařízení, kde budete knihy chtít číst.

Pozor – z toho vyplývá, že je to možné pouze na zařízeních s iOS nebo Androidem. Pokud máte třeba jako já čtečku PocketBook, která toto nepodporuje, e-knihy z knihovny si na ní nepřečtete.

Do aplikace je potřeba se zaregistrovat. Použijte stejný e-mail, jako pro přihlášení v knihovně! Díky tomu je vás jako uživatele možné rozpoznat.

Četba knihy

Po přihlášení do aplikace najdete knihy, které jste si vypůjčili přes své čtenářské konce v sekci E-knihy a můžete je začít číst. V zásadě platí, že výpůjčka je platná 30 dní.

Knihovny si ale samy nastavují maximální počet e-knih, které můžete mít zapůjčené zároveň. Například v mém případě to jsou 3 knihy, ale viděla jsem, že některé knihovny umožňují až 6 knih.

Po uplynutí výpůjční doby pak kniha z aplikace sama zmizí. Na to raději myslete, abyste nebyli nepříjemně překvapení.

Půjčujete si e-knihy z vaší knihovny? Co na tuto možnost říkáte a jaké máte zkušenosti? Napište mi do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás