Zmizela v mlze – Michaela Klevisová

Kniha Zmizela v mlze je pátým dílem série s hlavní postavou, detektivem, Josefem Bergmanem. Tentokrát ale neřeší případ v Beskydech, ani bývalých Sudetech na jihu Čech. Bergman se vydává na dovolenou do Norska. Zde chce rybařit a odpočinout si od své práce.

Zmizela v mlze

Prostředí severské země, kde vyšetřovatel pobývá až za polárním kruhem, je velmi přitažlivé. Příroda kolem je divoká a v odlehlejších koutech už přebírá svou vládu. Stejně tak zajímavé je prostředí malého městečka a opuštěné vesničky.

V okolí bývaly v minulosti další, ale lidé se z nich museli vystěhovat, když stát přestal zajišťovat údržbu komunikací v zimě. Veškerý děj se tedy odehrává v Båtsfjordu a blízkém Syltefjordu, který ožívá pouze v létě.

Mrtvá neznámá a staré křivdy

V prologu se seznámíme s postavou Ann-Solveig, mladé ženy, která setrvává v nešťastném vztahu s Alexem. Od něj se sice pokouší utéct, společně s malou dcerkou, ale chybí ji k tomu odvaha. Proto na okamžik uvažuje i o sebevraždě, která by mohla její potíže vyřešit jednou provždy.

Ann-Solveig zmizí a na jednom skalním útesu je nalezeno slůvko “promiň”, poskládané z oblázků. Dále pak i její ledvinka s mobilem. Proto vyšetřovatelé nepochybují o jejím rozhodnutí vzít si život. Tělo se sice nenajde, ale to není v oblasti se silnými mořskými proudy neobvyklé.

Po roce od této události pak do vesničky přijíždí Josef Bergman. Při své první rybářské výpravě se nachomýtne k objevení mrtvoly. Obětí je neznámá mladá žena, která se několik dní před tím pohybovala po Båtsfjordu. Mluvila s několika obyvateli a vyptávala se na Ann-Solveig. Její totožnost ale nikdo nezná. Norská policie se pustí do vyšetřování a Bergman zpočátku figuruje pouze jako svědek.

Ve vesničce se však brzy roznese informace, že se jedná o českého policistu a obyvatelé pak s ním tuto událost konzultují. Protože se jedná o malou komunitu, kde každý ví o každém všechno, dozvídá se Bergman i o nejrůznějších rozepřích a starých křivdách. Přestože se tedy chtěl věnovat hlavně odpočinku, nakonec jej případ vtáhne a on začíná pátrat na vlastní pěst.

Až moc klidný děj

Michaela Klevisová se drží svého stylu a Zmizela v mlze není výjimkou. Nejedná se o žádné sériové vraždy, které by vynikaly svou surovostí. Naopak, je to až komorní prostředí, ve kterém k takovému činu dojde. Úvod knihy je obsáhlý a dozvídáme se tak především o všech postavách, jejich minulosti a chování. Sledujeme, jak reagují na Bergmanovo pátrání po vrahovi. Motiv vraždy je objasněn až v samém závěru a vychází z psychologie postav. Zajímavé jsou pak krátké “vhledy” do kultury místních obyvatel a jejich specifika.

Musím se přiznat, že oproti dvěma výše zmíněným knihám, mi tato přišla poněkud nudnější. Byla pro mě až moc na pomezí mezi psychologickým románem a detektivkou. Čekala jsem přece jen trochu více akce a napětí. Možná i pro to, že právě ta severská příroda se svou nespoutaností a rozlehlostí se přímo nabízela k dramatickým situacím.

Proto je moje hodnocení o stupínek nižší. Jinak ale nemohu knize nic vytknout. Michaela Klevisová je skvělou vypravěčkou a proto, pokud máte chuť na možná trochu civilnější detektivku, směle se do knihy Zmizela v mlze začtěte.

Knihou si můžete prolistovat na stránkách nakladatelství.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2017.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás