Prostě Hawking! – Rüdiger Vaas

Útlá knížka Prostě Hawking! vyšla s podtitulem “Geniální myšlenky vtipně a jasně”. Souhlasím s tímto tvrzením.

Prostě Hawking

Nicméně člověku, který se s fyzikou potkal naposledy na gymnáziu před patnácti lety, ani toto zjednodušení asi nebude stačit. Kniha má rozsah jen cca 120 stran a navíc je doplněná zhusta ilustracemi.

Přestože tedy není kdovíjak rozsáhlá, trvalo mi to několik týdnů ji dočíst, protože jsem se vždy při čtení zastavovala a snažila se nad ní přemýšlet a hlavně pochopit myšlenky, které jsou v ní vysvětleny.

Řekněme si upřímně, že se mi to moc nedařilo. Ale nemůže za to kniha. Myslím si, že ta se opravdu snaží myšlenky Stephena Hawkinga (ale i dalších vědců, se kterými spolupracoval, nebo jejichž myšlenky jej ovlivnily) vysvětlit co nejjednodušeji to jde a přiblížit je běžnému člověku. Současně je téměř na každé straně ilustrace, která se snaží zachytit to, co je v textu popisováno a pomoci čtenáři představit si, o čem to vůbec čte.

Vysvětlení záhad vesmíru i cestování časem

Kniha má sedm kapitol, přičemž první se zabývá samotným Hawkingem. Ty další jsou pak zaměřeny vždy na jednu oblast týkající se vesmíru. Ať už jsou to dohady o velkém třesku, nebo černé díry a cestování časem. Přestože je vše popsáno téměř polopaticky, přiznám se, že ani tak jsem si nedokázala ty zmíněné věci představit. A nějaké hlubší pochopení se u mě nekonalo. I tak jsem ale ráda, že jsem si knihu z knihovny přinesla a prokousala se jí.

Minimálně se mi rozšířily obzory v oblasti fyziky. A zjistila jsem, čím že se vědci zabývají a na co už v minulosti přišli a dokázali. Doporučila bych ji klidně tedy i těm, kterým je fyzika úplně cizí. Třeba pokud vás zaujala postava Stephena Hawkinga (možná po shlédnutí filmu Teorie všeho).

A pokud se někdo zajímá o vesmír a jeho tajemství a je v této oblasti vzdělanější, tak si myslím, že jej kniha Prostě Hawking také nezklame. Její autor Rüdiger Vaas je vědeckým novinářem. ilustrace vytvořil Gunther Schulz. Ten je specialistou na fyzikální a astronomické infografiky (aspoň to tvrdí obálka knihy). Na mě působil text tak, že je za ním opravdu množství znalostí a porozumění, které umožňují pak následně jejich předání běžným čtenářům.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydala Grada Publishing, a.s. v roce 2018.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás