Nejšťastnější miminko v okolí – Harvey Karp

Americký pediatr Harvey Karp ve své knize Nejšťastnější miminko v okolí popisuje svou metodu k utišení plačícího dítěte. Ta vychází z rozboru důvodů, kvůli kterým děti v prvních 3 měsících trpí kolikou a obsahuje popis pěti kroků, které lze pro utišení miminka použít.

Nejšťastnější miminko v okolí

Kniha nese podtitul Skoro nikdy nepláče a spinká jako andílek. A přesně o tom kniha je. Je rozdělena do tří částí a v závěru obsahuje přílohy, které jsou ale hodnotné a doporučuji jejich pročtení.

V první části je detailně rozebrán dětský pláč a kolika. Autor dochází k závěru, že její příčinou je chybějící čtvrtý trimestr.

Toto je pak východisko pro druhou část, která popisuje metodu samotnou. Hlavní myšlenkou je fakt, že děti by potřebovaly pobýt v bříšku ještě o 3 měsíce déle a proto bychom se měli snažit navodit kolem nich prostředí, které jim dělohu bude připomínat.

Metoda se skládá z 5 úkonů:

  • Zavinování
  • Poloha na boku nebo bříšku
  • Tišení pomocí šššš
  • Houpání v rytmu
  • Sání

Každý tento krok je pak detailně popsán. Například ten první – zavinování – obsahuje podrobný popis včetně obrázků, jak dítě těsně zavinovat, nebo odpovídá na často se opakující argumenty, které jsou proti zavinování. Stejně tak například kapitola o tišení zodpoví otázky týkající se i bílého šumu a jeho použití.

Při čtení budete mít asi dojem, že se informace opakují. Je to tak. Zároveň jsou ale pak přidány další detaily a vysvětlení, které mohou rodičům bez zkušeností velmi pomoci. Pokud vás ale tento “americký” přístup irituje, nebudete s knihou spokojeni.

Kromě zmíněné metody je v přílohách věnován i prostor tématu dětských nemocí a 10 rad jak přežít narození miminka. Zejména tyto rady si myslím, že mnohým z prvo-rodičů přinesou úlevu.

Knihu Nejšťastnější miminko v okolí bych doporučila k přečtení především nastávajícím maminkám, aby mohly metodu (pokud ji budou chtít vyzkoušet) začít používat hned po porodu. Zkušenější maminky v ní asi nenajdou asi moc nových informací.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Ikar v roce 2012 a přeložila ji Jana Jebáčková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás