Cesta matky – Lisa Marchiano

Kniha Cesta matky americké autorky a psycholožky Lisy Marchiano je jiná než další knihy na téma mateřství. Nenajdete zde totiž žádné tipy a rady, jak vychovávat děti. Tentokrát jde přímo o vás – matku – a vaši iniciační cestu sebepoznání a rozvoje.

Cesta matky

Pokud jste žena, která si například dlouho myslela, že děti mít vůbec nebude, nebo jste žila svůj dosavadní život naplno a svobodně, můžete být změnou, kterou mateřství přináší, velmi zaskočena. K vyrovnání se s touto velkou životní změnou vám může pomoci právě Cesta matky.

Hlavním poselství knihy je pochopení, že mateřství, jakkoliv je náročné, nám pomáhá poznat sebe samé a stát se lepšími. Dochází při něm totiž k psychologickému procesu individuace.

Autorka v úvodu vypráví pohádku Dvě truhlice. Ta je o hodné dívce a její nevlastní sestře a maceše. Macecha pošle nevlastní dceru splnit úkol a pohrozí ji shozením do studny, pokud jej nesplní. Tak se i stane a dívka se octne v jiném světě, kde musí překonat různé překážky. Nakonec se k maceše vrátí a nese si s sebou truhlici naplněnou bohatstvím jako odměnu.

Od poselství tohoto příběhu se pak odvíjí další kapitoly, které jsou rozděleny na 3 hlavní části:

  • Ve studni – o ztrátě svobody, kontroly a sebe samé;
  • Na dně – o poznání a vyrovnání se s vlastním stínem;
  • Vynořování – o dosažení transcendence a uplatnění tvořivosti a autority.

I dále v textu jsou použity pohádky z různých kultur, na kterých autorka popisuje archetypy a významy, které mají a co znamenají pro dnešního člověka. Tyto části jsou srozumitelné. Občas ale pak v následujícím rozboru zabrousí možná až trochu moc do filozofické roviny a tam mě jako čtenářku ztrácela.

Porozumění ale pomáhají i příběhy jejích klientek. Pokud totiž archetypy působí přece jen poněkud vzdáleně, tak ukázky z praxe slouží k mnohem jasnějšímu vysvětlení.

V závěru kapitol je pak vždy uvedeno několik otázek/bodů k zamyšlení.

Při čtení asi zjistíte, že některé oblasti s vámi rezonují, znáte je a zažijete “aha moment”. Jiné si naopak přečtete, nebude to vaše téma a nechají vás chladnou.

Knihu bych doporučila k přečtení maminkám, které hledají jednak útěchu a také poznání a pochopení jejich nové role. Myslím si ale, že kniha není pro každého. Je asi dobré být přinejmenším nakloněn Jungiánské psychologii, protože na té je celá kniha postavená.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Portál, s. r. o. v roce 2023 a přeložila ji Eva Klimentová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás