Vraní oko – Michaela Klevisová

Osmý detektivní příběh Vraní oko přivede kriminalistu Josefa Bergmana na jižní Moravu. Když zde totiž dojde k vraždě, objeví se spojení s nevyřešeným pražským případem. Bergman proto vyšetřování od břeclavských kolegů převezme. Oběti tentokrát spojuje zájem o ornitologii a ochranu ptactva.

Vraní oko

Bergman přijíždí na Moravu s kolegyní Sedlákovou a ubytují se v malém penzionu. Tam se ocitají blízko dění u chatařské osady Slunečná a slepého ramene řeky Dyje. Jejich třetí parťák Daneš zůstává v Praze.

Brzy zjišťují, že v případu bude hrát roli plán na rozšíření přírodní rezervace, která vzbuzuje emoce. Měla by pomoci přivést do kraji vzácné druhy ptactva, ale za cenu ztráty hodnoty některých parcel. Téma ornitologie se pak prolíná celým případem.

Vraní oko nevybočuje nijak zásadně ze série případů Josefa Bergmana a pokud jste si jej oblíbili, bude se vám příběh líbit. Oproti dalším knihám je zde trochu rychlejší nástup začátku vyšetřování.

Většinou totiž knihy mají ještě delší úvod, kdy se dozvídáme o hlavních protagonistech a teprve pak dojde k vraždě a začíná pátrání. Tentokrát se ale ani nestihnete moc rozkoukat a už víte, jaký případ bude Bergman řešit.

Také v tomto příběhu vystupuje hodně postav, které mezi sebou mají různé vazby. Ať už rodinné nebo pracovní (a ze současnosti i minulosti) a autorka jim věnuje dostatek prostoru. Čtenář se v nich tak musí nejdříve zorientovat.

Vyšetřování postupuje logicky. Bergman se Sedlákovou se dotazuje a skládá si informace dohromady. Nedojde tady k žádné větší akci, nebo dramatu. V tom se tato kniha neliší od dalších z této série. Pokud tedy prahnete po napínavém ději plném napětí, nebudete spokojeni.

Oceňuji, že pachatel mi byl až do závěru neznámý a netipovala bych jej.

I v tomto dílu platí, že o soukromém životě detektivů se toho moc nedozvíme a tak je možné číst knihy v jakémkoliv pořadí.

Knihu bych doporučila čtenářům, kteří si případy Josefa Bergmana oblíbili a pak také těm, kteří si rádi přečtou román s detektivní zápletkou.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství MOTTO v roce 2023.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás