Marco – Jussi Adler Olsen

Série detektivních příběhů Oddělení Q čítá v dnešní době již devět dílů. Jejími hlavními hrdiny jsou komisař kodaňské policie Carl Mørck, kterému pomáhá s vyšetřováním arabský přistěhovalec Assad a svérázná Rose. Pátou knihou je pak Marco, příběh přistěhovaleckého chlapce, který zápasí o svůj život.

Malá skupinka vyšetřovatelů – Carl, Assad a Rose – pracuje samostatně pod názvem oddělení Q. Autor tak trochu předpokládá, že čtenář jejich osudy zná již z předchozích dílů. Nijak se k nim nevrací v rozsáhlých vysvětleních, což je ale asi dobře.

Pátý příběh se točí kolem Afriky, Kamerunu a poskytování dotací dánskou vládou. Ty by měly pomoci tamním obyvatelům vyrovnat se se zásahy zvenčí do jejich běžného života, které mají na svědomí třeba pytláci.

Propojení s nelegálním přistěhovalectvím

Právě od zneužívání těchto dotací se odvíjí hlavní zápletka. Je pohřešován a posléze nalezen mrtvý muž, který pracoval na ministerstvu zahraničí a začal se nebezpečně vyptávat a šťourat do podezřelých dotací. Nutno ale říci, že přestože by vyšetřování tohoto zločinu mělo být základem příběhu, tak to tak úplně není. Podle mě je to jeden z nedostatků knihy. Od kriminálního románu čekám, že se budu postupně prokousávat vyšetřováním, které odhalí nečekané souvislosti a na konci mě bude čekat velké odhalení.

Místo toho v tomto díle série sledujeme snahu nelegálního přistěhovalce Marca vymanit se z vlivu rodinného klanu. Tomu velí jeho strýc Zola. Ten posílá jeho členy žebrat a krást v centru Kodaně. Následně je zkasíroval, odvezl domů a ráno znovu poslal „pracovat“.

Marco, který se mu jednou odváží odporovat, se stane nepohodlným. Proto se od nich snaží co nejrychleji utéct, aby si zachránil život. Při svém skrývání před pronásledovateli narazí na mrtvolu muže, jehož identitu se následně snaží odhalit a předat zprávu policii a pozůstalým.

Malý dětský hrdina

Autor Marca popisuje víceméně jen v dobrém světle. Jako chytrého chlapce, který touží po možnosti se vzdělávat a žít běžný život. Je nešťastný z toho, jak se dříve choval k ostatním lidem, což mi ale přijde celkem nepravděpodobné.

Asi jsem velký skeptik, ale nedokážu si představit, že dítě, které celý svůj život prožilo ve zločineckém prostředí a okrádalo ostatní, si udrží kladné morální hodnoty a otočí se ke svému předchozímu životu zády. Současně, Marco jako by měl až “nadpřirozené” schopnosti, které mu umožní se v Kodani protloukat na vlastní pěst. Přestože po něm jeho bývalá „rodina“ vyhlásila pátrání a chce se jej zbavit.

Marco jako zázrakem dokáže vždy vyklouznout. I když jsou na jeho odstranění nasazeni dokonce i dětští vojáci z Afriky, i těm zvládne unikat až do samého závěru. No, James Bond hadra… mohl by se od něj učit. Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Příběh nedává smysl, místo toho aby se věnoval vyšetřování, sledujeme Marcovy snahy přežít, které mi přijdou hrozně nereálné.

Věřím, že vyrůstání v klanu kriminálních živlů člověka připraví na drsnější život, než jaký má zbytek populace. Ale že by se z něj tím stal takový mistr v zastírání vlastních stop, který přelstí i východoevropské gangy a navíc byl i takové dítě štěstěny…

Chybějící závěr příběhu

Přestože běžně člověk očekává na konci knihy rozuzlení a vyjasnění celé situace, tak tady k ničemu podobnému nedojde. Ne že by se čtenář nedozvěděl, jak celý příběh dopadl, jen ono není moc co vysvětlovat, protože nedojde k žádnému neočekávanému zvratu a příběh prostě jen konečně dospěje ke svému závěru.

Když jsem dočetla až na konec, přemýšlela jsem nad tím, proč autoru knihu napsal takto „slabou“. Jestli to byla tvůrčí krize, kdy se po čtyřech díle už vyčerpal, nebo jestli kniha vznikla trochu víc „z musu“, protože sérii chce dopsat.

Nakonec to vysvětlení asi bude daleko jednodušší. V poděkování na konci knihy autor zmiňuje, že vydání románu podpořil fond, který se snaží zajistit vzdělání dětem Pygmejů kmene Baka, takže asi odtud vane vítr a inspirace Afrikou.

Celkově hodnotím knihu jako průměrnou, a i když se mi líbí styl, jakým autor píše, tak dějově je román Marco slabý.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2015 a přeložila ji Kristina Václavů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás