V roce 2022 přibylo zde na blogu 28 článků s knižními recenzemi, které popisovaly dohromady 34 knih. Pojďte se se mnou ohlédnout zpátky a trochu balancovat. Který knižní žánr u mě vedl? Které knihy dostaly to nejlepší hodnocení a u kterých tomu bylo naopak?
V loňském roce se začaly projevovat v mých recenzích tři trendy – daleko více publicistických textů, než tomu bylo v minulosti, také jsem přidávala více článků o seberozvoji a naučné literatuře a asi poprvé jsem psala o cizojazyčných knihách.
Za tu první změnu vděčím své kolegyni, která čte ráda o dění ve světě. V tom druhém případě pak jde o typ knih, které mě baví, ale dávala jsem si od nich delší pauzu. Pokud jde o anglicky psané knihy, důvod byl jednoduchý – téma mě zajímalo, ale v češtině dosud nevyšly.
Pořadí, ve kterém jsou knihy níže uvedeny, odpovídá časové posloupnosti vydání recenzí. Nejedná se o žebříček. Statistika dle žánru knih pak vypadá následovně:
- Publicistika – 5 knih
- Společenské romány – 9 knih
- Romantické příběhy – 2 knihy
- Detektivky – 8 knih
- Naučné – 10 knih
Publicistika
Právě díky doporučením na zajímavé knihy mám dojem, že v této oblasti jsem nesáhla vedle se žádnou knihou. Tou nejlepší je podle mě kniha Novinářem v Číně od zpravodaje České televize Tomáše Etzlera. Jeho zážitky ze Země středu pro mě byly nesmírně zajímavé a otevřely mi oči. Ano, můžeme se bavit o tom, že na jednu stranu Čína obchoduje s celým světem a zvládne uspořádat olympiádu, ale za tím vším je pořád komunistický režim a potlačování svobody lidí.
Kniha Niny Špitálníkové – Svědectví o životě v KLDR má podobný účinek. Příběhy lidí o tom, v jakých podmínkách žili v Severní Koreji člověka nutí přemýšlet o tom, jak se máme v naší demokratické zemi dobře. Na podobné myšlenka vás přivede i kniha zdravotní sestry Jitky Kosíkové Břehy nejsou na dohled, které pomáhala na lodi zachraňovat uprchlíky ve Středozemním moři.
- Aby po nás něco zůstalo
- Svědectví o životě v KLDR
- Mrazík s pendrekem v ruce
- Novinářem v Číně
- Břehy nejsou na dohled
Společenské romány
Tak jak jsem si pochvalovala výběr publicistických knih, tak podobně vnímám i přečtené romány. Většina z nich mě velmi bavila. Top knihou je pak za mě Kód růže. Rozsáhlý román z období 2. světové války odehrávající se v Anglii není žádnou přeslazenou romantikou, ale naopak velmi věrným zachycením snahy mnoha mužů a žen prolomit zašifrované zprávy odesílané válčícím Německem.
Kromě této knihy bych vyzdvihla i předlohu úspěšného seriálu na Netflixu – Dámský gambit. Seriál jsem neviděla, takže nemám srovnání, ale kniha je to rovněž výborná. Kniha Mezi dvěma světy pak vypráví silný příběh mladé ženy, která bojuje s rakovinou a je založen na skutečném příběhu.
- Dámský gambit
- Americký klub českých dam
- Nespoutaná
- Frišta
- Do tmy
- Maria Montessoriová
- Soběstačný
- Mezi dvěma světy
- Kód růže
Romantické příběhy
Nejenže jsem v tomto roce téměř nečetla žádné romantické příběhy, nebo romány pro ženy, navíc jsem sáhla dost vedle. Závěr série Vinařství mě sice nezklamal, ale Skandál na spadnutí je suverénně tou nejhorší knihou, kterou jsem letos četla. Nechala jsem se totiž zlákat spojením se seriálem Bridgertonovi a byla zvědavá.
Trilogii Vinařství jsem rozečetla v minulých letech a tak pokud vás zaujala, koukněte i na recenze předchozích dílů: V bouřlivých časech a Nový začátek.
Detektivky
V oblasti detektivních příběhů jsem se držela osvědčených jmen. Dvě knihy Michaely Klevisové ze série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem – Dům na samotě a Zlodějka příběhů – byly víceméně sázkou na jistotu.
Čtvrtý díl série Trujkunt – Zahrada, Rest – pak byl zklamáním a zatím je to pro mě asi nejslabším dílem.
Neklidná krev Roberta Galbraitha aka J. K. Rowlingové dosáhla už téměř 1000 stran a myslím, že to knize ubližuje. Rozebírání soukromých životů Cormorana a Robin ve spojení s velkým množstvím podezřelých a ověřováním stop zpomaluje tempo děje.
- Zlodějka příběhů
- Dům na samotě
- Trujkunt 4 – Zahrada, Rest
- Mordy v časech císaře Rudolfa II
- Neklidná krev
Naučné
Oblasti naučných a seberozvojových knih jsem dosud na blogu nedávala moc velký prostor. Bylo to způsobeno hlavně tím, že v minulosti jsem četla víceméně jen tyto typy knih a byla jsem jimi přehlcena. Teď se k nim ale chci vrátit a zařadit je pravidelně i do recenzí.
Tou nejlepší knihou z této oblasti je pro mě za rok 2022 Posilování stresem od Pavla Koláře. Kniha mě bavila svým komplexním přístupem a množstvím užitečných informací, přestože některé pasáže pro mě jako laika byly náročnější.
Z anglicky psaných knih bych vyzdvihla How Woman Rise a Weapons of Math Destruction. Tu první bych doporučila každé ženě, která se uchází, nebo pracuje na vedoucí pozici. Pokud pracujete s daty a analyzujete je, mohla by se vám líbit druhá zmíněná kniha. Upozorňuje na možné problémy, ke kterým vede slepá víra v data a algoritmy.
- Zdroj
- Výlety (nejen) s dětmi
- Vive la France!
- Proč si nerozumíme
- 4 tipy na anglicky psané knihy
- Metoda Bullet Journal
- Posilování stresem
Knihy dle hodnocení
V mém hodnocení na škále 1 – 5 se nevyskytla žádná kniha s nejnižší známkou a povětšinou jsem “rozdávala” hodnocení 4/5:
- Moje hodnocení: 1/5 – 0 knih
- Moje hodnocení: 2/5 – 1 kniha
- Moje hodnocení: 3/5 – 5 knih
- Moje hodnocení: 4/5 – 13 knih
- Moje hodnocení: 5/5 – 10 knih
Knihu Aby po nás něco zůstalo jsem nehodnotila vůbec. Je svým způsobem jedinečná a bavila mě velmi. Sérii knih Jana Bauera – Mordy v časech Rudolfa II. jsem pak souhrnně ohodnotila jako 3/5.
10 nejlepších knih přečtených v roce 2022
- Dámský gambit
- Novinářem v Číně
- Břehy nejsou na dohled
- Mezi dvěma světy
- Vive la France!
- How Woman Rise
- Ogilvy on Advertising
- Weapons of Math Destruction
- Kód růže
- Posilování stresem
Knihy dle roku vydání
V roce 2022 jsem, přiznám se, příliš nenásledovala novinky, přestože jsem o nich díky Instagramu měla přehled.
- Rok vydání 2019 a starší – 6 knih
- Rok vydání 2020 – 4 knihy
- Rok vydání 2021 – 14 knih
- Rok vydání 2022 – 6 knih
Knihy dle nakladatelství
Na závěr si pak nechám přehled nakladatelství, jejichž knihy jsem četla. Ten záběr je celkem široký a vynechávám z něj zahraniční nakladatelství. V rámci Euromedia Group se pak jedná o různé edice. Pojďme na to, řazení je dle abecedy:
- Argo – 2 knihy
- DOBROVSKÝ s. r. o. – 1 kniha
- Dokořán, s. r. o. – 1 kniha
- Euromedia Group, a. s. – 7 knih
- GRADA Publishing, a. s. – 1 kniha
- JOTA, s. r. o. – 2 knihy
- Jan Melvil Publishing – 1 kniha
- KNIHA ZLÍN – 1 kniha
- Moravská Bastei MOBA, s. r. o. – 5 knih
- Motto – 2 knihy
- NLN, s. r. o. – 2 knihy
- Paseka – 1 kniha
- Práh – 1 kniha
- PROSTOR, nakladatelství s. r. o. – 1 kniha
- Vyšehrad – 1 kniha
- XYZ – 1 kniha
Jaký byl váš čtenářský rok 2022? Kterou knihu považujete za nejlepší a kterou byste raději ani nečetli? A všímáte si trendů, které se ve vašem výběru knih objevují? Napište mi dolů do komentářů 🙂