Trujkunt 4 – Petr Sagitarius

Zahrada, Rest

Čtvrtý díl detektivní série Trujkunt obsahuje opět dva příběhy. Ty vyšetřuje major ostravské kriminálky Roman Saran. V tom prvním se vydává po čase znovu do Jablunkova, kde celá série začínala. Tentokrát je případ propojen s místním sanatoriem a vzácným obrazem. Druhý příběh se pak odehrává v Třinci, kde dojde k vraždě lichváře. Motiv souvisí s událostmi z divokých devadesátek.

Trujkunt 4 Zahrada Rest

Sérii Trujkunt spisovatele Petra Sagitariuse asi nemusím příliš představovat. Tady na blogu najdete recenze na 3 předchozí díly. Vzhledem k tomu, že se příběhy odehrávají v prostředí, ve kterém jsem vyrůstala, jsou pro mě srdcovkou.

Vrací mě zpátky do dětství a gymnaziálních let, kdy jsem žila v Třinci. Pokud jste dosud nečetli žádnou z knih, tak vězte, že od příběhů můžete očekávat hodně akce, místní reálie a také části psané nářečím “po naszymu”. V tomto díle se Saran i trochu zklidnil a to knize prospělo.

První příběh: Zahrada

Případ Zahrada se odehrává v Jablunkově, kde je nalezen mrtvý muž v arboretu místního sanatoria. Vyšetřování brzy ukáže, že vodítkem bude vzácný obraz české malířky Toyen. V době založení sanatoria, ve 30. letech dvacátého století, zde tehdejší představitelé nashromáždili umělecká díla známých českých umělců. A jedno z nich bylo patrně několik desítek let skryté v jedné z jablunkovských chalup.

Shodou okolností se o tomto obrazu dozví i Saranův kamarád, Marek Hota, který v Jablunkově nadále s rodinou bydlí. Saran s ním tak může opět probírat svůj případ v “extrovce” restaurace Bullawa. Přestože je nápad s hledáním ztraceného obrazu originální, celkově na mě tento příběh moc nezapůsobil. Série událostí, která vede k zabití muže mi přišla trochu “na vodě”, bez skutečného motivu a trochu překombinovaná.

Druhý příběh: Rest

Případ Rest pak čtenáře zavede nejdříve pod vrchol Javorový. Místního podnikatele Koždoně zde najde jeho manželka poté, kdy se několik dní neukáže doma. Je jasné, že zde pobýval se svou milenkou, protože ta se sbalila velmi rychle a nechala zde své věci. Co, nebo kdo ji tak vyděsilo, ale není na začátku jasné. Pouze způsob vraždy ukazuje, že pachatel je v dobré fyzické kondici a má zkušenosti s bojem.

Navíc nebyl Koždoň žádným zlatíčkem. Majitel klenotnictví na náměstí v Lyžbicích, ale také lichvář, neměl dobré vztahy se svou nevlastní dcerou. Mohla by ona mít důvod se mu pomstít? Saranovi je jméno zavražděného povědomé, ale dlouho si jej nedokáže spojit s žádnou událostí. V Třinci je pak nalezena i druhá oběť a způsob jejího zabití ukazuje na stejného pachatele.

Pro mě nejslabší díl

Tento druhý příběh se mi líbil o trochu více, ale na kráse mu ubraly dvě věci. Za prvé, v textu se opakuje zmínka o “dnes již neexistujícím třineckém klubu Relax”, která mě bila do očí. Za druhé, Roman řeší urgentně péči o svou mamku, která je po úrazu a najde ji ošetřovatelku Kamilu. Ta ale po krátké chvíli odjíždí do zahraničí. A maminka už je asi natolik v pořádku, že není potřeba hledat náhradu… nevím, nevím.

Po dočtení jsem měla pocit, že byla kniha sepsána narychlo, trochu halabala. Pokud bych četla tento díl jako první, asi bych byla zklamaná. Mám ale pro tuto sérii slabost, protože mě opět spolehlivě přenesla do mládí a vyvolala vlnu nostalgie.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Argo v roce 2022.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás