Soběstačný – Zuzana Dostálová

Kniha Soběstačný spisovatelky Zuzany Dostálové je o dospívání jedenáctiletého Štěpána. Ten nemá zrovna jednoduché dětství. Rodiče se rozvedli a tragicky ztratil svou sestru. Štěpán řeší jako každý jiný kluk nejnovější značku telefonu a pokukuje po spolužačkách. Okolnosti jej ale přimějí aby dospěl rychleji než kamarádi a on se tak stává soběstačným.

Soběstačný

Román mi částečně připomínal knihu Vrány spisovatelky Petry Dvořákové a také Věci, na které nastal čas nebo Nejlepší pro všechny z pera Petry Soukupové. Ve všech těchto příbězích sledujeme rodinné drama z pohledu dítěte.

Právě proto mě kniha bavila, ale současně mi nepřinesla nic nového. Možná vyniká v tom, že obsahuje témata, která jinde zmíněná nebyla. Například snaha o zneužívání cizím člověkem nebo youtuberství a z něj plynoucí zanedbávání školy. Z vyprávění maminky jsou to pak zážitky, které má jako pokladní v supermarketu.

Rozvod rodičů a nedostatek

Štěpán zůstává po rozvodu rodičů se svou maminkou, která ale má potíže rodinu finančně utáhnout. Navíc se u ní vyskytnou zdravotní problémy, kvůli kterým potřebuje odpočívat a nemůže se starat o Štěpána. Ten najde zázemí u dědečka, bývalého pedagoga, který vzpomíná na zážitky z Terezína. Štěpánům táta Hugo si našel přítelkyni se kterou zakládá rodinu. Štěpán s ním tráví víkendy, ale není z toho nadšen. Přestože má tátu rád, připadá si v jeho nové rodině jako páté kolo u vozu.

Kromě těchto “velkých” věcí jej pak trápí i ty “klasické” klukovské záležitosti spojené s dospíváním – kdo má nejnovější iphone, zda už se má začít holit a prožívá první lásky se svými spolužačkami. Štěpán je navíc citlivým dítětem, které nechce přijít o své blízké a snaží se jim dělat radost. Třeba tím, že dědečka vyveze ještě jednou, pravděpodobně naposled, na ryby.

Čtivé a smutné

Kniha je rozdělena do tří částí, první a poslední z nich je vyprávěna z pohledu Štěpána. Ta druhá pak z pohledu jeho maminky Elen. Musím říct, že kniha se mi nečetla lehce. Toho smutku tam bylo místy až moc a musela jsem si od ní dát vždy po části oddech. Při tom všem, co se hlavnímu hrdinovi stalo, je spíše zázrak, že jej to posílilo a nezlomilo. Myslím, že i spousta dospělých by toto neustála.

Text se čte lehce, Štěpán svou řeč prokládá výrazy jako “OMG” a “na pána”, které mě bavily. Dokázala jsem si představit puberťáka, který je pronáší. Také vyjadřování zákazníků, se kterým se setkávala Elen mě bavilo. Živě si dokážu představit to zklamání lidí, když už nemohou použít body z kartičky 🙂

Co mi trochu chybělo bylo vysvětlení některých událostí, které se staly v minulosti a ovlivňovaly hlavní hrdiny. Byly totiž jen lehce popsány a mě třeba není dosud jasné, co stálo za rozvodem rodičů. Zda nová žena, nebo ztráta dítěte, nebo něco úplně jiného. Stejně tak vztah Elen s otcem, se kterým se nevídala dvacet let, autorka moc neosvětlila.

Knihu Soběstačný bych doporučila k přečtení, ale vzhledem k podobnosti s jinými knihami českých autorek ji nepovažuji za trhák a must-read.

Ukázku z knihy Soběstačný si můžete přečíst tady.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Paseka v roce 2020.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás