Šikmý kostel 2 – Karin Lednická

Románová kronika ztraceného města, léta 1921-1945

Druhý díl románu Šikmý kostel byl očekávaným dílem Karin Lednické. První část týkající se období od roku 1894 po rok 1921 vzbudila velký zájem a nadšení. Druhá kniha byla vydána na konci ledna 2021 a svým rozsahem překonává první díl o dvě stě stran.

Šikmý kostel

Potkáváme se v ní s hrdiny, se kterými jsme se rozloučili po náročném období národnostních půtek, které probíhaly na Těšínsku po první světové válce.

Autorka se drží stejného způsobu vyprávění jako v prvním díle. Tj. vždy jedna z postav se stává tou hlavní, čtenář sleduje její příběh a postupně se tak posouvá společně s hrdiny v čase. Některým postavám je pak poskytnuto více prostoru než ostatním. V druhém díle je tou nejvýraznější postavou Ženka, jedna z dcer Barky a Ludwiga.

Druhá generace hrdinů

Právě její příběh, kdy jako šestiletá holčička nastupuje na českou školu a čelí tak posměchu a šikaně spolužáků, otevírá celou knihu. Kromě ní a její nejbližší rodiny se pak setkáváme i s energickou Julkou a Fankou, se kterou se ani nadále život nebude mazlit.

Zatímco první díl je opravdu hodně zaměřen na život horníků a jejich rodin, ten druhý už se více zaobírá historickými událostmi a tím, jak lidé zvládali jednu překážku za druhou. I v jejich životech se vyskytovaly radostné okamžiky, ale těch těžkých bylo přece jen více. Zajímavé je sledovat jak se proměňovalo např. postavení horníků v práci, nebo jak se vyvíjelo postavení žen.

Smutné je ale být svědkem toho, jak pro některé z nás jsou určité dveře navždy zavřené. V prvním díle trpěl Ludwig tragédií, která postihla jeho rodinu. Ve druhém už jeho dcera Ženka má podporu rodiny, ale její sny překazí vnější okolnosti a hospodářská krize.

Když historie ožívá

Šikmý kostel je románovou kronikou. Skutečně. Text je hutný a obsahuje velké množství historických informací. Obdivuji autorku, která přípravě určitě věnovala velké množství času. Nejen, že vypráví příběhy, které čtenáře chytí za srdce, ale vypráví je na pozadí dramatických událostí, o kterých se jinak moc nemluví a nepíše.

Užívala jsem si každou stránku textu a neměla jsem v žádnou chvíli pocit, že by mě snad děj nudil. Pro mě je tento druhý díl dokonce ještě lepším, než předchozí a budu netrpělivě očekávat závěr této trilogie.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Bílá vrána v roce 2021.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás