Zajímají vás štoly a doly, kde se těžily drahé kovy a uhlí? V tomto článku najdete tipy na výlety do těchto míst. Nacházejí se jak v Ústeckém, tak i Moravskoslezském kraji a jeden důl se nachází dokonce i u Českého Krumlova.
Hora Svaté Kateřiny
Štola v obci Hora sv. Kateřiny se jmenuje Mikulášská. Je na hranici České republiky a Německa. Je to slovy průvodce největší a nejznámější štola v Krušných horách. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Nad úrovní této štoly jsou uvnitř tři patra chodeb, pod její úrovní vedou pak chodby do hloubky 157 m. Tyto chodby jsou dnes již zatopeny. Čerpání vody v minulosti zajišťovalo velké vodní kolo uvnitř této štoly. Bylo poháněno vodou z náhonu od Nové Vsi v Horách. Vyčerpaná voda pak poháněla nedalekou pilu.
Těžba rud prakticky skončila v 18. stol. V roce 1936 zde bylo otevřeno hornické muzeum. Od roku 1939 do roku 1945 sloužila štola jako protiletecký kryt pro obyvatelstvo z okolí. V celém zdejším masivu je 64 štol. V současné době je opraveno cca 420 m štoly a je zpřístupněna veřejnosti.
Informace o štole najdete zde.
Štoly v obci Měděnec
Důl Země zaslíbená
Tato štola se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy. Štolu se podařilo ponechat v původním stavu, pouze byly odstraněny staré nánosy. Profil štoly odpovídá ručnímu ražení, je tedy nižší a užší. Zatím je zpřístupněno necelých 100 metrů.
Stěny štoly vypovídají o různých způsobech ražby, nejzajímavější jsou dozajista úseky chodeb, které pokrývá silná vrstva sazí, která je připisována starobylé technice dobývání hornin tzv. krušení čili sázení ohněm. Tato technika byla využívána především ve středověku a spočívala v narušení horniny silným žárem rozdmýchaným rychlým prouděním vzduchu.
Další informace najdete zde.
Štola Marie Panny Pomocné
Pokud se nedostanete do Země zaslíbené 🙂 můžete se vydat s průvodcem do této štoly, která se rovněž nachází na Mědníku. Pro veřejnost je otevřena od roku 2018. Vstupenky je možné zakoupit v hospodě v obci. Tam jsme pro ně také vyrazili a následně jsme před vchodem počkali na pana průvodce. Přestože jsme byli jen dva, na prohlídku štoly jsme se dostali.
Další informace o štole a vstupném si můžete přečíst na těchto stránkách.
Štola v Jáchymově
Štola v obci Jáchymov se jmenuje jednoduše Štola č. 1. Prohlídka začíná v prostoru před vstupem do štoly, kde jsou k vidění důlní vlaky. Jelikož je štola spojená se zločiny komunistického režimu a protože zde těžili zejména političtí vězni a odpůrci minulého režimu, je před vstupem do štoly vidět i strážní věže a oplocení. Ty byly nedílnou součástí štol a pracovních táborů v okolí Jáchymova.
Ražba průzkumné Štoly č. 1 v Jáchymově, v těžebním poli Svornosti, byla zahájena 1. července 1952. Štola je dlouhá zhruba 260 metrů. Ve vzdálenosti 178 metrů od vstupního portálu je rozrážka o délce zhruba padesát metrů. Tato rozrážka zachycuje středověké práce na žíle Evangelist ze které se primárně získávalo stříbro. Touto žílou chodba prochází ve vzdálenosti cca 190 metrů od vstupního portálu.
Dne 1. prosince 1953 byly razicí práce ve Štole č. 1 zastaveny a to na dnešní čelbě jižní štoly ražené po žíle. Na vzniku štoly se podíleli trestanci z nedalekého trestaneckého tábora Svornost. Po roce 2000 byla štola otevřena pro veřejnost.
Grafitový důl Český Krumlov
Na návštěvu grafitového dolu v Českém Krumlově jsem se vydali nad dovolené v jižních Čechách. Jedná se o exkurzi, kdy vás vybaví potřebným oblečením (pláštěnka, gumáky) a vybavením (světlo s baterií, helma) pro pobyt v dole a následně jsou všichni návštěvníci zavezeni důlním vláčkem do prostoru dolu, kde probíhá výklad při pěší cestě ven z dolu.
Důl byl založen v roce 1975 a stal se tak nejmladším grafitovým dolem v České republice. Grafitový důl Český Krumlov je pouze turistický název, jinak se jedná o Důl Městský vrch. Ten je překopem spojen s nedalekým dolem Lazec, zahrnuje přes 13 km vyražených chodeb s větráním 27 komíny, jež také sloužily jako únikové cesty a mají výšku 30 až 60 m.
Hornické muzeum Landek
Jedná se o největší podnikové muzeum v České republice. Nachází se v Petřkovicích u Ostravy pod vrchem Landek. Muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993, symbolicky na svátek patronky horníků svaté Barbory. Lokalita, navržená na zařazení do seznamu UNESCO, obsahuje zachovalý areál Dolu Anselm. Kromě povrchové expozice strojů a zařízení zde navštívíte podzemní expozici a výstavu báňské záchranné služby. V areálu se nachází kaple svaté Barbory.
Expozice důlního záchranářství shromážděná na Landeku patří mezi největší svého druhu na světě. Mezi historické skvosty s mezinárodním významem patří např. nejstarší dochované dýchací přístroje z roku 1884 či těžká potápěčská souprava Siebe-Gorman z roku 1920. Kromě toho expozice zahrnuje i novodobou dýchací a záchranářskou techniku. Atraktivní součástí prohlídky je možnost vyzkoušet si záchranářský výcvik na cvičném záchranářském polygonu. Specifický oddíl expozice tvoří památník záchranářů, kteří zahynuli při výkonu svého povolání.
Podzemní expozici tvoří kulturní památka Důl Anselm, jejíž dominantou je čtyřicetimetrová těžní věž. V podzemí se v hloubce devíti metrů nachází celkem 250 metrů štol. Komentovaná prohlídka shrnující těžbu uhlí v letech 1782–1990 obsahuje mj. ukázku fungování některých důlních strojů.
Expozice věnovaná dějinám důlní dopravy od středověku po současnost. Důraz je kladen především na vývoj důlní dopravy v prostředí uhelného dolu, od dopravy pomocí koní po dopravu současnou. Expozice mapuje rozvoj přepravy horníků, uhlí a materiálu v dole.
Informace o muzeu Landek najdete tady. Pokud se zde vydáte o víkendu, tak doporučuji si vstupenky zakoupit předem na určitou hodinu.
Důl Michal v Ostravě
Důl Michal je nefunkční černouhelný důl, který se nachází v Michálkovicích. Od roku 1946 nesl tento důl název Petr Cingr a po ukončení těžby a vzniku Průmyslového muzea v areálu dolu se přešlo zpět k původnímu názvu Michal. Důl je národní kulturní památka přístupná veřejnosti.
Prohlídková trasa zahrnuje známkovnu, řetízkovou šatnu a koupelnu mužstva, administrativní budovu s expozicemi: první pomoci, kanceláří měřičů a geologů, dispečink, výdejnu svačin, výdejnu prádla, cechovnu a lampovnu. Spojovacím mostem z lampovny se přechází do těžní budovy , následně do strojovny a na závěr do kotelny.
Další informace o dolu Michal, prohlídkových okruzích a ceně vstupného najdete tady.