Navštivte známé i neobjevené zámky v Moravskoslezském kraji

Když přijde řeč na známé české zámky, budou pravděpodobně padat názvy míst jako Český Krumlov a Hluboká v jižních Čechách nebo Lednice či Kroměříž na Moravě. A Moravskoslezský kraj bude znám spíše díky Beskydům a technickým památkám. Přesto i tady můžete navštívit spoustu zámků.

Nemohou se samozřejmě vyrovnat těm výše zmíněným, protože se jedná o daleko menší stavby, které nepatřily tak významným šlechtickým rodům. Je jich tady ale, možná překvapivě, docela hodně a tak by byla škoda, pokud byste je při cestě na severní Moravu úplně přehlédli.

Článek obsahuje v okamžiku vydání tipy na 7 zámků. Chtěla bych jej ale dále doplnit o Frýdecký zámek, zámek v Karviné a Hradci nad Moravicí. Pokud znáte další zámky v Moravskoslezském kraji, které stojí za návštěvu, napište mi do komentářů 🙂

Chci ubytování na severní Moravě

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Zámek Paskov

Paskov se nachází cca 10 km od Frýdku-Místku směrem na Ostravu. Návštěvu zámku tak můžete spojit například právě s prohlídkou toho Frýdeckého a po cestě se zastavit třeba v Marlence v Lískovci a dát si zde kávu a něco dobrého.

Barokní zámek se nachází přímo v centru města a parkovat můžete na parkovišti za Městským úřadem. Od roku 2013 patří zámek obci a nachází se zde muzeum. Navštívit můžete stálou expozici, která se věnuje panství Paskov a také krátkodobé výstavy.

O historii zámku a jeho majitelích si můžete přečíst tady.

U zámku se rozkládá park, který je především v přední části upravený. Když jej projdete dále, narazíte na pozůstatky předchozích dob, kdy v areálu sídlil onkologický ústav. Pro klidnou procházku s kočárkem je to vhodné místo.

Informace o vstupném a otevírací době naleznete zde.

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka se nachází v CHKO Poodří asi 25 minut od Frýdku-Místku, kousek za letištěm Leoše Janáčka v Mošnově. Jedná se o barokní zámek s přívlastkem “malá Vídeň u Studénky”. To slovíčko malá je zde podstatné 🙂

Zámek se nachází ve stejnojmenné části města Studénka. Parkoviště zde nehledejte, auto můžete nechat při kraji cesty podél zámecké zdi. Zámek je spravován Muzeem Novojičínska, které nabízí jak prohlídky, tak i návštěvu expozic.

Zámek Nová Horka

O historii zámku a jeho majitelích si můžete přečíst tady.

Park, který se nachází přímo u zámku je maličký a projdete jej během pár minut. Nedaleko se ale nachází také Naučná stezka Kotvice vedoucí kolem rybníků.

Informace o vstupném a otevírací době naleznete zde.

Zámek Studénka

Od Nové Horky se můžete přesunout do Studénky. Toto město je známé výrobou kolejových vozidel. Najdete jej v regionu Poodří, zhruba 25 minut vzdálené jak od Ostravy, tak i od Frýdku-Místku.

Zaparkovat můžete přímo před zámkem na ulici Panská. V zámku sídlí několik institucí jako knihovna nebo ZUŠ a také Muzeum vagonové výroby. Pokud jsou tedy vlaky a vláčky vaším koníčkem, neměli byste jej minout.

Zámek Studénka

O historii zámku a jeho majitelích si můžete přečíst tady.

Kolem zámku se sice rozkládá park, ten si ale nemůžete projít, protože má podobu louky, bez chodníčků.

Zámek Kunín

Zámek Kunín se nachází 10 minut autem od Nového Jičína, v blízkosti Studénky, která je vzdálená zhruba čtvrt hodiny. Jeho motem je “Zámek první dámy Moravy”, kterým odkazuje na hraběnku Marii Walburgu. Ta patřila mezi osvícené osoby své doby a založila v Kuníně vzdělávací ústav. Mezi jeho nejvýznamnější studenty patřil i František Palacký.

Před zámkem se nachází kostel Povýšení sv. Kříže a podél něj je několik parkovacích míst. V zámku se nachází také Zámecká restaurace se zahrádkou. Pokud byste chtěli na zámku přespat, je možné i to. Více informací naleznete zde.

Zámek Kunín

O historii zámku a jeho majitelích si můžete přečíst tady.

Projít se můžete zámeckým parkem, jehož součástí je i kuželna. Procházka je tady možná i s kočárkem, i když některé cestičky nejsou udržované,

Informace o vstupném a otevírací době naleznete zde.

Zámek Nový Jičín

Bývalé okresní město Nový Jičín (45 km od Ostravy na jihozápad) je známé výrobou klobouků Tonak a historickým centrem, které bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací. Zde stojí například tzv. Laudonův dům, kde slavný generál roku 1790 zemřel.

Kousek od náměstí je pak Žerotínský zámek, který ale prozradí jen jeho věžičky. V jeho prostorách sídlí Muzeum Novojičínska a navštívit tak můžete stálé expozice věnované jak zámku a městu, tak i výstavu věnovanou kloboukům.

Informace o vstupném a otevírací době naleznete zde.

Nedaleko pak můžete navštívit zříceninu hradu Starý Jičín.

Zámek Raduň

Pokud se z Ostravy vydáte směrem na Opavu, narazíte zhruba po 35 km na státní zámek Raduň. Ten se tyčí na návrší nad rybníky. V jeho blízkosti se nachází rovněž zámky Kravaře a Hradec nad Moravicí, oba ve vzdálenosti kolem 10 km. Zaparkovat můžete na veřejném placeném parkovišti pod zámkem u rybník, stojí 20 Kč na den.

Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy a také se můžete podívat do blízké Oranžerie a bylinkové zahrádky. Vstupenky zakoupíte v hotovosti buď přímo u Oranžerie, nebo v budově sýpky, kde je i kavárna.

Informace o vstupném a otevírací době naleznete zde.

Od zámku se můžete vydat po žluté turistické značce až k rybníku Kameník a od něj pak jít po Naučné stezce Památce amerických letců zpátky k zámku. Trasa se dá projít i s kočárkem.

Zámek Kravaře

Kravaře leží zhruba 30 km od Ostravy směrem na Opavu. Nedaleko jsou pak zámky Raduň a Hradec nad Moravicí. Zaparkovat můžete buď přímo na malém parkovišti před fotbalovým hřištěm, nebo na větším, které je trošku dále. Protože jsme zámek navštívili v průběhu pracovního týdne, měli jsme místo na tom “malém” parkovišti, které je zdarma.

O historii zámku a jeho majitelích si můžete přečíst tady.

Navštívit tu můžete prohlídkový okruh a poté si odpočinout v kavárně.

Informace o vstupném a otevírací době naleznete zde.

Zámek je obklopen golfovým areálem, který se prolíná se zámeckým parkem. Při procházce tak musíte dávat pozor a pohybovat se raději jen po vyznačených cestách. V Turistickém informačním centru si můžete vyzvednout mapu a s dětmi si tak zahrát hledačku. V parku je také vyznačena Stezka nočních tvorů, která je dlouhá zhruba 2 km. Informace o obou aktivitách najdete zde.

Za sebe bych doporučila držet se Stezky. My jsme se vydali na procházku, která se s ní shodovala, ale pak jsme si chtěli vycházku prodloužit a řídili se mapami v telefonu. Ukázané cesty se ale neshodovaly s realitou a museli jsme pak kousek přejít přes hřiště.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás