Kniha Pohyb! nese podtitul Jak tělo umí změnit mysl. Její autorkou je britská novinářka, editorka a spisovatelka Caroline Williamsová, která se o neurovědu a zdraví zajímá dlouhodobě. Pravidelně totiž píše pro vědecký časopis New Scientist. Není tedy divu, že její kniha přináší fakta podložená výzkumy a kupí jedno zajímavé zjištění za druhým.

Autorce se nedá upřít odborný styl. V textu se nevyskytují žádná hluchá místa a čtenář nemá pocit, že by se hlavní myšlenka dala shrnout do jednoho článku. Na toto občas narážím u knih z oblasti osobního rozvoje, ale tady je to přesně naopak.
Těch faktů a citovaných výzkumů je na každé stránce tolik, že by trochu pomalejší tempo a klidně i to opakování (matka moudrosti) nebylo na škodu.
To velké množství zajímavých a důležitých informací je občas proloženo i osobními příběhy různých aktérů, které text knihy trochu odlehčí. Není jich ale zdaleka tolik, kolik jsme většinou zvyklí vídat v populárně-naučné četbě.
To může být důvodem, proč je Pohyb! kniha celkem náročná na pozornost a alespoň já jsem ji nemohla číst na jeden zátah. Množství faktů v téměř každém odstavci vás nutí nad nimi přemýšlet a myslím, že se ke knize budu znovu vracet, abych si z ní vzala co nejvíce.

Další „nevýhodou“ pak může být množství odborných pojmů, které laikovi nemusí být známé. Pro někoho tak může být kniha trochu suchopárná a nesrozumitelná. Ale toto hodnocení je velmi subjektivní. Mě se tento přístup (množství faktů a odborné výrazy) velmi líbí a oceňuji jej.
Langevinová zjistila, že cykloskelet ve fibroplastech se během akupunktury přeorganizuje, buňky se zploští a násobně protáhnou.
Kniha má dvě stě stran a kromě úvodu a shrnutí v závěru obsahuje 8 kapitol, které se z větší části zabývají různými druhy pohybu, jako je:
- Radost z kroků – o významu běhu a chůze,
- V nejlepší kondici – o důležitosti pružnosti a přirozeném posilování těla,
- Ovládáni rytmem – o vlivu tance a rytmických pohybů,
- Výhody pevného středu těla – o spojení trupu a zvládání stresu,
- Protahování – o jeho pozitivním dopadu na naši imunitu.
Autorka přináší v závěru každé kapitoly souhrn těch nejdůležitějších poznatků, které by si čtenář z ní měl odnést a rady, jak je vnést do každodenního života. Od knihy ale nečekejte žádné specifické cvičební plány, nebo zaměření se na určitý druh sportu.
Dýchejte nosem: Když dýcháte nosem, synchronizujete mozkové vlny s rytmem dýchání pomocí neuronů v nose. Tím dojde ke zlepšení paměti a soustředění, a dokonce to umožní vašemu tělu, aby se v případě pohotovosti hýbalo rychleji.
Knihu bych doporučila k přečtení všem čtenářům, které zajímá téma zdravého životního stylu a specificky pak vliv a význam pohybu pro náš život. Autorka se důsledně drží vědeckého přístupu a její tvrzení jsou podložena nejnovějšími studiemi, jejichž výčet nejdete v závěru knihy. Nejedná se tedy o domněnky a subjektivní názory.
Ukázku z knihy Pohyb! si můžete přečíst zde.
Moje hodnocení: 5/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o. v roce 2022 a přeložil ji Boleslav Žemlík.
Tato recenze byla napsána v rámci spolupráce s Nakladatelstvím JOTA, s. r. o.