Paříž: praktické tipy a informace pro vaši skvělou dovolenou

Plánujete svou cestu do hlavního města Francie? A nejste si jistí, jak to funguje na letišti Charlese de Gaulla a jak se z něj pak dostat do centra? Nebo váháte, kde se ubytovat a jak se po Paříži pohybovat? V tomto článku přináším praktické informace, které se vám mohou hodit.

Letecky do Paříže

Letenky jsme kupovali od ČSA, z letiště Václava Havla na Charles de Gaulle. Tento přímý let trvá klasicky 1 hodinu a 50 minut. Z Prahy se běžně odlétá z terminálu 2, takže pokud byste se dopravovali autobusem z Hlavního nádraží, nebo třeba z nádraží Veleslavín, po příjezdu metrem linky A, je to až ta poslední zastávka T2/Terminál 2.

Na letišti Charles de Gaulle se přistává na terminálu 2D. Pokud se rozhodnete využít příměstských vlaků RER pro dopravu do centra města, vydáte se z 2D směrem na terminál 2E a 2F. Mapku si můžete prohlédnout zde. Před nimi je pak možnost sejít na nástupiště vlakového nádraží. Odjíždí odsud jak vlaky TGV společnosti SNCF, tak i zmíněná linka RER “B”.

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Vlak RER B

Z úrovně letiště sejdete o dvě patra níže a zde si můžete v automatu zakoupit jízdenku na RER. Ta stojí 10,30 EUR pro dospělého. Struktura nádraží je hezky zachycená tady. Letiště je na úrovni 4 a vy se potřebujete dostat na 2. Z té se pak sestoupí ještě níže k odjezdům vlaků Grandes Lines nebo RER “B”.

Pokud by vás zajímalo, jak se cestuje s TGV, koukněte na tento článek, kde jsme se jím vydávali také z letiště do Rennes v Bretani.

Na linku RER “B” nastoupíte na její konečné stanici Aéroport Charles de Gaulle 2 TGV. My jsme jeli jen na Gare du Nord, ale pokračuje ještě dál. Když jsme jeli směrem do města, zastavoval vlak na každé vyznačené zastávce a cesta trvala myslím 45 minut.

Když jsme se pak ale vraceli, chytli jsme spoj, který z Gare du Nord jel přímo až na letiště a první zastávkou byl Aéroport Charles de Gaulle 1. Tato cesta byla samozřejmě rychlejší, asi půl hodinky a také lidí na ní bylo méně.

Metro v Paříži

Stanice metra Rome
Stanice metra Rome

Z Gare du Nord pak můžete přestoupit na linku metra 2, 4 nebo 5. Pro cestu metrem jsme si pak kupovali novou jízdenku. Ta stojí pro jednu jízdu 1,90 EUR.

Kupovali jsme si jich pak v automatu v metru rovnou 10 kusů jako balíček. Kromě toho můžete využít i travel pass, ale ten by se v našem případě nevyplatil.

Jízdenka vám platí 2h pro cesty metrem, autobusem i tramvají a platí i pro vlaky RER, ale jen pokud se pohybujete v rámci města. Pokud je to třeba ta cesta na letiště, nebo byste se vydali do Versailles, potřebujete dražší jízdenku.

Pařížské metro má 16 linek (zde jejich plánek) a je to velmi pohodlný způsob přepravy po městě. Pro vyhledání spoje vám určitě pomůže Google Maps, ale mám ráda i stránky dopravce, kde je itinerář. Metro jezdí od 5:30 ráno až do 1:15 v noci a v pátek, sobotu a o svátcích pak ještě o hodinku déle. Linky RER jezdí od 4:30 ráno do 1:15 v noci.

Kromě těchto dvou způsobů dopravy můžete využít i autobusy, noční spoje a tramvaje, ale s těmi nemám žádnou osobní zkušenost. Přehled o tom, jak fungují, najdete zde.

(zde jejich plánek) a je to velmi pohodlný způsob přepravy po městě. Pro vyhledání spoje vám určitě pomůže Google Maps, ale mám ráda i stránky dopravce, kde je itinerář. Metro jezdí od 5:30 ráno až do 1:15 v noci a v pátek, sobotu a o svátcích pak ještě o hodinku déle.

Linky RER jezdí od 4:30 ráno do 1:15 v noci. Kromě těchto dvou způsobů dopravy můžete využít i autobusy, noční spoje a tramvaje, ale s těmi nemám žádnou osobní zkušenost. Přehled o tom, jak fungují, najdete zde.

Ubytování v 8. obvodu

Bd des Batignolles
Bd des Batignolles v 8. obvodu

Možností ubytování v Paříži je nespočet. Můžete vybírat z luxusních hotelů přímo v centru, nebo kvalitních, ale cenově dostupnějších, ve vzdálenějších částech města.

Za nás můžu doporučit hotel Astotel Astoria, který byl blízko zastávky metra Rome, která je na lince 2. Jedná se o 8. pařížský obvod a pěšky jsme to měli blízko jak na Montmartre, tak i k Vítěznému oblouku. Blízko se také nachází další velké nádraží Gare Saint-Lazare.

Snídaně měly bohatou nabídku. Ať už jste se rozhodli pro francouzský styl – bageta, croissant a k tomu káva, nebo klasiku ve formě míchaných vajíček, párečků a třeba cornflakes. Vybrat si mohl myslím úplně každý.

Minibar na pokoji obsahoval pouze nealkoholické nápoje, jejichž spotřeba byla zahrnuta v ceně pobytu a každý den byly doplňovány. Na pokoji byla rovněž rychlovarná konvice a nabídka čajů.

Příjemným překvapením pro nás byla možnost odpoledního občerstvení, kdy u recepce bylo nachystáno jak malé balené pečivo, tak i jablka a možnost dát si chlazený nápoj. Jak jsme se navíc dozvěděli, tohoto šlo využít ve všech hotelích Astotel v Paříži. Takže pokud byste při svých procházkách měli chuť na malou svačinku a jiný hotel této sítě byl poblíž, mohli jste se tam zastavit.

Pokoj jsme měli standartní dvoulůžkový s “výhledem” do dvorku, ale ten byl příjemný. Nebylo to nic ošklivého, na druhou stranu nebyl pokoj směrem do ulice, což by bylo určitě ještě hezčí. Úklid probíhal každý den a tak jsme byli se vším opravdu spokojení.

Síti Astotel musím přidat body navíc i za to, že když jsme v roce 2020 museli zrušit náš pobyt kvůli covidovým opatřením, peníze nám bez problémů vrátili.

Jaké jsou vaše tipy pro pobyt v Paříži? Co byste doporučili ostatním? Nebo co vás zajímá? Napište mi prosím do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás