Dámský gambit – Walter Tevis

Dámský gambit vás nemohl minout, pokud se alespoň trošku zajímáte o seriálovou tvorbu. Pokud ne, tak vězte, že Netflix tento seriál pustil do světa v roce 2020. Kniha amerického spisovatele Waltera Tewise (1928 – 1984) vyšla ale již v roce 1983.

Dámský gambit

Právě televizní minisérie ji nyní dostala do povědomí veřejnosti. České vydání od nakladatelství ARGO má téměř tři sta stran a vy je budete rychle otáčet jednu za druhou.

Do knihy jsem se tak ponořila, že jsem ji přečetla během víkendu a kdyby to bylo možné, zvládla bych ji i na jeden zátah.

Šachy jako psychoterapie

Co je na knize tak lákavé? Za prvé, Beth se jako osmiletá dostane po smrti rodičů do sirotčince. Zde to nemá jednoduché. Částečně ji pomáhají pilulky, které zde ději dostávají na zklidnění. A kromě toho objeví šachy. V suterénu sirotčince zahlédne místního údržbáře, který si takto krátí čas a hraje sám se sebou. Beth jej při hře pozoruje a snaží se odvodit pravidla.

Po krátkém čase už si může a zahrát a tak zde utíká z hodin. Brzy vyjde najevo, že Beth není jen tak nějaká šachistka. Je výborná. Takže zde máme sirotka, který je i geniální. Koho by takový příběh nelákal?

Jenže před úzkostí a strachem se nedá jen tak uniknout. Když přestane k jejich zvládání stačit přehrávání si náročných partií v mysli, přichází na řadu další způsoby. Alkohol a léky. Přestože je Beth mladinká, v průběhu vyprávění dospívá, musí se s těmito závislostmi vyrovnat.

Pokud bych navíc byla alespoň trochu zběhlá v šachové terminologii a znala pravidla, ještě více bych si užila popisy partií a tahy, které Beth promýšlí. V knize jich není tolik, aby čtenáře stihly nudit. Takže i pokud jste na tom stejně jako já, nemusíte se jich obávat.

Svižné tempo vyprávění

Jak jsem psala výše, kniha se četla velmi dobře. Může za to střídání vyprávění ve třetí osobě s přímou řečí (ta je ale v menšině) a popisy. Překlad knihy se myslím velmi povedl. Nenarazila jsem na hrubky, nebo nesmyslné překlady. Jazyk není nikterak zastaralý, přestože kniha se odehrává v 50. letech a od jejího vydání je to nyní téměř čtyřicet let.

Popisy turnajů, kterými Beth prochází většinou bez zaváhání, jsou nejnapínavějšími částmi románu. Přestože bych si myslela, že není možné hru popisovat tolikrát a pořád si udržet pozornost čtenáře, autorovi se to podařilo. A proto i když tak trochu předpokládáte, že Beth vyhraje (je přece génius), jste zvědaví a napjatí, jak se jí to povede. Pro mě byl pak nejhezčí závěr románu, který mě až dojal.

Pak se vrásčitý obličej toho, co na ni zíral, rozjel do širokého úsměvu odhalujícího mezery mezi zubu a muž zvolal: „Garmonova? Elisabeta Garmonova?“ a ona překvapeně řekla: „Da“.

Dámský gambit doporučuji k přečtení a myslím, že by byla i vhodným tipem na dárek, pokud byste si nebyli jisti výběrem.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Argo v roce 2021 a přeložila ji Hana Ulmanová.

Četli jste knihu? A co si o ní myslíte? Napište mi do komentářů.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás