Náš Coney Island – Billy O’Callaghan

Romáš Náš Coney Island vypráví příběh Michaela a Caitlin, kteří se již přes dvacet let potkávají každé první úterý v měsíci na Coney Islandu. Oba ale žijí po celou tu dobu v manželství. Jejich vztah se tak dostává k bodu zvratu, kdy bude potřeba si říci, jak dále.

Náš Coney Island

Hlavní události se odehrávají v průběhu jednoho větrného lednového dne. V ten se Michael a Caitlin setkají a události, které se odehrávají v jejich životech, je přimějí k tomu, zamýšlet se nad jejich vztahem a jeho pokračováním.

Retrospektivně se dozvídáme jednak o jejich dětství a také o důvodech, které je vedly k uzavření svých manželství.

Především to Michaelovo bylo těžce zasaženo hned v samotném počátku a poznamenalo jej to navždy. Caitlin si s sebou zase naopak nese břemeno z dětství, kdy vyrůstala bez otce a s nešťastnou matkou.

Autorův styl psaní je chvílemi velmi popisný. Dokáže se věnovat malému detailu a rozepisuje jej do složitých souvětí. Pro mě byly tyto pasáže nezajímavé. V dlouhých větách jsem ztrácela nit a smysl sdělení. Tato souvětí pak ale jsou střídána buď přímou řečí, nebo krátkými větami, které posunují alespoň trochu děj.

“Pokoj je čistý a strohý, ale zarputile sterilní. Veškeré stopy romantiky z něj byly operativně odstraněny, takový pokoj se hodí pro ženy na útěku či obchodní cestující a ty, kdo se chtějí ukrýt a chvíli nebýt k nalezení, kdo potřebují o samotě přemýšlet nad dobrými, ale i špatnými důvody, proč se neoběsit v komoře nebo si žiletkou neproříznout zápěstí.”

Jestli to nebude láska…

Ale asi hlavním důvodem, proč mě kniha neoslovila, je rozdílné vnímání lásky a vztahů, než románu přisuzuje autor. V ní se píše, že román zachycuje příběh hluboké lásky, která se odehrává na nenápadném pozadí. Toto mě lákalo a byla jsem zvědavá. Nicméně když se oprostím od všech těch vzletných souvětí, tak jediné, co mi zůstává je milenecký vztah, který pomáhá Michaelovi a Caitlin utéct z jejich všedního života.

To, co se mezi nimi odehrává, jsem jednoduše nevnímala jako lásku. Působili na mě prostě jako lidé, kteří nemají zájem odejít ze svých oficiálních svazků a aby si život trochu zpestřili, potkávají se jedenkrát měsíčně. Při potížích v manželství se místo jejich překonání, uchýlili k nevěře a v té setrvali po více než dvacet let.

Po sexuální stránce si rozuměli, proto pokračovali ve schůzkách v laciných hotelech na Coney Islandu. Ale láskyplně na mě jejich vztah nepůsobí. Z toho důvodu pro mě celý jejich příběh ztratil kouzlo, které asi měl mít.

Nejsem si jistá, komu bych knihu Náš Coney Island doporučila. Asi nikomu. Ale nemůžu ji upřít barvité popisy a hru se slovy. Když budu sarkastická, tak bych mohla říci, že kniha zaujme ty, kteří jsou v mileneckém vztahu a chtějí si přečíst o lidech, kteří se vydali podobnou cestou.

Ukázku z knihy si můžete přečíst tady.

Moje hodnocení: 3/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo Nakladatelství Paseka s. r. o. v roce 2020 a přeložil ji Petr Eliáš.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás