Příběh služebnice – Margaret Atwoodová

Příběh služebnice se odehrává v 90. letech 20. století (román byl napsán v roce 1985) v republice Gileád. Ta nahradila původní Spojené státy americké a je totalitním režimem. V tomto prostředí sledujeme hlavní hrdinku June, která se stane služebnicí. Je přidělována do rodin velitelů a jejich manželek a jejím úkolem je porodit jim dítě.

Příběh služebnice

Knihu Příběh služebnice jsem si koupila ze zvědavosti. Chtěla jsem vědět, z jaké předlohy vychází stejnojmenný seriál z roku 2017 (v originále The Handmaids’s Tale). Souvisela s tím i očekávání – bude děj stejný či aspoň podobný tomu v knize, nebo se tvůrci scénáře jen volně inspirovali?

Přečtení těch cca 330 stran mi nezabralo moc času. V prvé řadě proto, že mě kniha bavila, ale také se mi dobře četla. Musím pochválit nakladatelství ARGO a překladatelku paní Veroniku Láskovou.

Nemyslím si o sobě, že jsem velký češtinář, ale poznám překlepy a hrubky a používání nesmyslných výrazů v textu, nebo jejich neustálé opakování. Těch jsem se nikde v textu nedočkala a jsem za to ráda.

Dystopie o klerofašistickém režimu

K samotnému příběhu – odehrává se v 90. letech 20. století (román byl napsán v roce 1985) v republice Gileád. Ta nahradila původní Spojené státy americké a je totalitním režimem. Přesněji řečeno jde o klerofašistický režim, což je směr, který usiluje o vliv církve na politický život a spojuje jej s prvky fašismu.

Ve spojitosti s tímto příběhem se mluví o dystopii. Dystopie = antiutopie, takže případ, kdy se vysněná společnost budoucnosti vydala špatným směrem.

V tomto prostředí sledujeme hlavní hrdinku, která se stane služebnicí. Je přidělována do rodin velitelů a jejich manželek a jejím úkolem je porodit jim dítě. Pokud toto splní, bude odměněna tím, že nebude považována za neženu. Nepošlou ji tedy na práci do kolonií a nějakým způsobem bude žít dál.

Pro mě osobně bylo jak při sledování seriálu, tak i při čtení románu zajímavé sledovat časové skoky z hrdinčiny přítomnosti do minulosti. V těch popisuje, k čemu ve společnosti docházelo a proč se věci vyvinuly právě tímto způsobem a jak ona sama se dostala do své nezáviděníhodné pozice.

Příběh, který by se mohl stát

Přijde mi děsivé, jak reálné se ty věcí zdají. Nejedná se o žádné sci-fi a mimozemšťany. Je to společnost, která byla sice v horší situaci než je dnes ta naše, ale přece jen řešila velmi podobné problémy jako my. Např. klesající porodnost ve vyspělých zemích, znečištění životního prostředí atd. a události se v ní zvrhly takovým směrem.

Hrdinka pak popisuje, jak se měnilo postavení žen. Z věcí, které jsou pro nás běžné, jako např. chodit do práce nebo disponovat vlastními penězi, se stalo něco zakázaného. Příběh služebnice popisuje jak se ženy staly opět zcela závislé na svých manželích.

Srovnání se seriálem

Nakonec jen krátká informace pro ty, kteří znají seriál, a zajímá je, jak je to s tou podobností. Kniha obsáhne svým dějem první sérii a obsah je víceméně stejný. Samozřejmě, že v seriálu je více scén, které byste v knize nenašli, nebo jsou lehce pozměněné. Ale myslím, že v něm nechybělo nic, co bylo napsáno v knize. Příběh služebnice bych doporučila k přečtení, nejen pokud vás bavil seriál.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství ARGO v roce 2017 a přeložila ji Veronika Lásková.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás