O lásce a jiných běsech – Gabriel García Márquez

Autorem knihy je Gabriel García Márquez. Je autorem, mimo jiné, například románu Sto roků samoty nebo Láska za časů cholery. Autor sám je pak považován za nejvýznamnějšího představitele magického realismu. O lásce a jiných běsech je krátkou novelou, jejíž děj se odehrává v kolumbijské Cartageně na konci 18. století.

O lásce a jiných běsech

Žije zde dvanáctiletá dívka Sierva Maria, která vyrůstá bez dohledu svých rodičů. Ti se v průběhu svého manželství navzájem odcizili, nesnášejí se a navzájem vidí v Siervě svůj protějšek.

Proto dceru nechávají růst jako dříví v lese a ta se přimkne k rodinám otroků, kteří slouží v jejich domácnosti. S nimi si hraje, zpívá písně a večer usíná společně s ostatními venku na rohožích. Pravděpodobně by takto zůstala v ústraní, až do své dospělosti.

Bohužel, Siervu Marii pokouše při nákupech ve městě pes nakažený vzteklinou. Dívka sama tomu nevěnuje pozornost a ani se u ni neprojeví příznaky nákazy. Objektivně by tedy mohla být považována za zdravou. Nicméně její matka se o této příhodě dozví a Siervu pak více pozoruje.

Protože ta však zůstává zdravá, stává se poněkud podezřelou. Když ji po několika měsících přepadnou horečky, lékaři se ji stále snaží léčit jako by měla vzteklinu a nebohou dívku trápí. O jejím osudu se ve městě povídá a biskupství poradí Siervinu otci, aby ji odvezl do kláštera, kde by měla podstoupit proces vymítání ďábla. Toho se má ujmout mladý kněz Cayetano Delaura.

Exotické prostředí a příběh lásky

Z děje už nebudu dále více prozrazovat. Snad jen to, že právě Sierva, Cayetano a jejich vztah jsou jeho středobodem. Kniha je totiž útlá, má cca 120 stran, které jsou ale hustě osázeny textem. Pro mě je prvním setkáním s autorem. Nevěděla jsem do čeho jdu, ale bylo mi jasné, že vybočím ze svého obvyklého středního proudu, který tvoří převážně detektivky a romány českých spisovatelek.

Novela mě přenesla do atmosféry karibského pobřeží Venezuely, kde se potkávají vlivy španělského křesťanství s mýty původních indiánských obyvatel a příběhů, které si ze své domoviny přivezli afričtí otroci. Abych si alespoň trochu dokázala představit, o jaké období a prostředí se jedná, na ČSFD jsem zkoukla trailer ke stejnojmennému filmu z roku 2009.

Magický realismus se v díle Márqueze projevuje v několika liniích. Asi tou nejpříkladnější je označení Siervy za posedlou ďáblem a snahy obyvatelek kláštera připsat ji na úkor všechno zlé, k čemu v klášteře dojde. Dále pak magie, kterou prováděli černošští otroci při svých obřadech. Rovněž lékař Abrenuncio působí spíše jako kouzelník, než lékař té doby.

Společně s barvitým popisem prostředí města, domu i okolní přírody, je pak román pestrobarevným a hutným líčením karibské oblasti, pro nás tak exotické. Pro mě osobně bylo trochu těžké se zpočátku “přenést” do tak jiného světa a soustředit se na děj samotný. Neporozumění výrazům a reáliím mi ztěžovalo čtení. To ale po pár stránkách přešlo a pak jsem si užívala ten intenzivní příběh zakázané a nešťastné lásky.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Odeon v roce 2021 a přeložil ji Vladimír Medek.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás