Zázračný úklid – Marie Kondo

Může mít úklid domácnosti opravdu pozitivní dopad na váš život? Kniha Zázračný úklid byla hitem již před pár lety, kdy vzbudila značný zájem. Tahle útlá knížka popisuje metodu Marie Kondo, pro kterou je úklid vášní už od dětství. Tehdy pročítala časopisy o vedení domácnosti a snažila se nastolit pořádek ve svém dětském pokoji.

Zázračný úklid

Po první knize následovalo ještě 8 dalších v japonštině a tři z nich vyšly také v češtině – Žít s radostí, Radost z práce a kniha pro děti Kika a Jax. Vraťme se ale k její prvotině. Ta vyšla v roce 2014 a stala se bestsellerem. Autorka v ní vysvětluje svůj přístup k uklízení, který nese název metoda KonMari.

Její podtitul Pořádek jednou provždy vystihuje autorčin postoj. Jde o to naučit se přistupovat k věcem a jejich úklidu tak, aby byl konzistentní a nestalo se, že po jedné velké uklízecí hurá akci se vrátíte do starých kolejí.

2 hlavní principy metody Marie Kondo

Pokud budete následovat metodu KonMari, čekají vás dva hlavní kroky:

  • vytřídíte všechny věci, které již doma máte,
  • těm, které si ponecháte, najdete jejich stálé místo.

Ta první část může být pro většinu lidí tou těžší. Autorka totiž radí podívat se na každou věc, kterou vlastníte a odpovědět si na otázku:

“Přináší mi to radost?”

Pokud ano, věc si ponecháte. Ale pokud se vyskytne jen malá pochybnost, měli byste se s ní rozloučit. Přiznám se, že nemám problém věci pravidelně třídit a posílat dál, ale řídila jsem se spíše například tím, zda jsem danou věc v posledním roce použila. To může vést k tomu, že si ponechám i věci, které ve mě nevyvolávají dobrý pocit.

Při samotném třídění byste měli postupovat podle určitých kategorií. Těmi jsou:

  • Oblečení
  • Knihy
  • Papíry
  • Rozmanité drobnosti komono
  • Sentimentální záležitosti

Důležité je, shromáždit na začátku všechny věci z jedné kategorie dohromady, abyste o nich měli přehled. Jinak se může stát, že vytřídíte jednu skříň v ložnici a pak si uvědomíte, že v chodbě na vás čekají třeba další čepice a kabáty. Pro každou z kategorií pak autorka přidává své tipy, na co si dát pozor a doporučení.

Pokud jste úspěšně zvládli první krok a vypořádali se se zbytečnými věcmi, můžete začít řešit jejich ukládání. I tady se můžete spolehnout na autorčiny rady, například vyhýbat se komínkům složeného oblečení, protože pak ztrácíte přehled. Místo nich můžete zkusit svislé skladování.

V závěru je pak několik stran věnovaných tomu, jaký dopad může mít uklízení na váš život. Sama těm pozitivním účinkům věřím. Myslím, že pokud se člověk obklopuje velkým množství věcí, tíhne k tomu být méně flexibilní. Nebo pokud lpí na těch starých, pak se drží minulosti a nedokáže hledět do budoucna. Toto je ale samozřejmě na každém z nás 🙂

Udržitelnost a třídění není téma této knihy

Chápu, že autorka se nezabývá udržitelností, ale trochu mi vadilo, že se zmiňuje o tom, kolik například pytlů s oblečením odnesla k popelnicím, ale ani slůvko nepadne o tom, jak s tímto odpadem naložit. Například jak jej třídit a kde by mohly vyřazené věci najít ještě uplatnění.

Myslím, že kniha může být inspirací, pokud vás zlobí nepořádek u vás doma. Některé z rad asi nebudete chtít aplikovat, protože vychází z japonské kultury a pro nás mohou být trochu “zvláštní”. Pokud jste knihomolové, bude pro vás asi nepředstavitelné aplikovat její rady týkající se knih 🙂 Co od knihy nečekejte, jsou rady týkající se tzv. denního úklidu domácnosti. Tomu se autorka v knize vůbec nevěnuje.

Ukázku z knihy najdete zde.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group k. s. v roce 2015 a přeložila ji Šárka Kadlecová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás