Heřmánkové údolí – Hana Marie Körnerová

Heřmánkové údolí je román odehrávající se těsně po druhé světové válce. Tehdy se sedmnáctiletá Volyňská Češka Anna vrací do Československa, do městečka kdesi v Českém středohoří. Odjíždí sem s vidinou lepšího života. Ten jí má pomoci poskytnout její teta, mladší sestra matky, kterou Anna ztratila už jako šestiletá.

Heřmánkové údolí

Když po čtrnáctidenní útrpné cestě vlakem přijde do jejich domácnosti, zažije pár hodin spokojenosti, které jsou ale následně vystřídané strachem – teta se totiž bez okolků rozhodla ji provdat.

Jejím nápadníkem má být válečný veterán vlastnící hospodu na samotě, v Heřmánkovém údolí. Ke sňatku s Anniným svolením dojde a jí tak začne nový život. Ten je zpočátku naplněný především prací v hospodě a pak i péčí o děti, kterých má hned několik po sobě.

Příběh osamělé ženy

Anna je velmi silnou ženskou hrdinkou, která překonává všechny překážky a nevzdává se. Život se s ní totiž nemazlí – hezká období jsou střídána těmi náročnými a vyčerpávajícími. Je pracovitá, dokáže si poradit v situacích, na které zůstane sama (např. předčasný porod) a neváhá pomoci ostatním, pokud je to třeba (ujme se opuštěných dětí).

Přestože by mohla být zklamaná z různých důvodů z chování svých sousedů, nakonec pro ně má vždy pochopení a odpuštění. Stejně tak je věrná svému manželovi, respektuje jej, snaží se mu pomáhat, i když to s ním není vůbec jednoduché. Líbilo se mi, že Anna byla po celou dobu opravdu dobrým člověkem.

Divoké poválečné období

Román byl pro mě velmi zajímavý i časovým obdobím, ve kterém se odehrává. Tj. první roky po válce, kdy jsme se ještě vyrovnávali s odsunem německého obyvatelstva, k moci se dostali komunisté, začalo znárodňování, proběhla měnová reforma… Všechny tyto události zasáhly do Annina života a ovlivnily jej.

I v daleko horších životních podmínkách pak ale Anna stále měla sílu nejen starat se o rodinu a pak i nastoupit do zaměstnání, ale i v tu dobu zvala sousedy ke společnému setkání a zpívání. Podobné téma – poválečná léta v pohraničí – můžeme najít i ve Zdivočelé zemi. Tento seriál na motivy stejnojmenného románu jsem kdysi sledovala, ale jinak jsem se k tomuto námětu dostala znovu až nyní díky Heřmánkovému údolí.

Kniha obsahuje dvě časové roviny. Zestárlá Anna leží v nemocnici, kde se zotavuje po operaci a vzpomíná na to, jaký byl její život, především tedy na ta první léta v Heřmánkovém údolí. Ta druhá rovina týkající se současnosti je pak pouze doplňkovou a tvoří vždy přechod mezi jednotlivými úseky vyprávění a v závěru shrnuje další Annin život.

Román je rozdělený do 25 kapitol, které mívají kolem 10 stran. Ve vyprávění se střídají popisy událostí s přímou řečí, a proto si kniha udržuje příjemné tempo, které odsýpá. Pokud máte rádi příběhy, jejichž hrdinkou je žena a zajímá vás poválečná situace v Československu, bude se vám kniha jistě líbit.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Moba v roce 2018.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás