Hlas kukačky – Hana Marie Körnerová

Příběh, který se odehrává v románu Hlas kukačky nemá jednu hlavní hrdinku. Naopak je v něm více ženských postav, jejichž složité životní osudy tvoří jádro vyprávění. To se začíná odvíjet těsně před druhou světovou válkou.

Hlas kukačky

Tehdy se krásná Edita seznámí v pracovním táboře, kde pracuje jako kantýnská, s Bohdanem, inženýrem, který dohlíží na stavbu silnice.

Zatímco zamilovaná Edita si s ním již představuje společnou krásnou budoucnost v Praze, pro Bohdana je jejich vztah jen povyražením. Jejich románek ale nezůstane pro Editu bez následků a ta se následně obrátí s prosbou o pomoc na svou matku, kterou několik let neviděla.

Silné ženské hrdinky

Následně se rozvíjí příběh holčičky Kristýny, která si začíná klást otázky, týkající se její poněkud starší maminky a nesrozumitelného rozhovoru, který mamka vedla se svou kamarádkou. Z tohoto bodu se pak příběh odpíchne zpět do minulosti na začátek 20. století a sledujeme příběh mladé dívky Irmy, která se poprvé vážně zamiluje, a to do chlapce Lea, fešáka z vážené židovské rodiny. Nakonec se tedy díky tomuto postupnému vyprávění přeneseme přes tři generace žen jedné rodiny.

Vyprávění paní Körnerové je opět skvělé. Obsáhne ve svém textu přesně to, co je podstatné a důležité pro vcítění se do postav a jejich pochopení. Současně se jedná o pěkně zamotaný příběh.

Upřímně, nechtěla bych ve svém životě zažít nic, co by se tomu jejich jen vzdáleně podobalo. Hrdinky procházejí těžkými obdobími, kdy jsou častokrát na vše samy a nemohou se spolehnout na pomoc svých mužských protějšků, pomohou jim opět jen ženy. V tomto je Hlas kukačky podobný Heřmánkovému údolí.

Příběh více generací

Myslím, že se kniha bude líbit všem, kdo mají chuť si přečíst zajímavý rodinný příběh, který překračuje několik generací a maluje velmi detailně nepodařené milostné vztahy, s jejichž dopady se hrdinky vypořádávají několik let. Je na něm ale krásně zobrazena i soudržnost rodiny a vůle si navzájem pomáhat, přestože nás naše milovaná osoba zklame.

Nic není malováno na růžovo. Všechno, co se ve vyprávění odehraje je reálné a pokud to občas už už vypadá, že by vývoj mohl nabrat optimistický směr, tak dojde ke změně kurzu.

Vůbec tím nechci říct, že by kniha byla smutná, i když veselá také není. Jen těch těžkých okamžiků zažívají hrdinky více, než těch krásných a ani samotný závěr není žádným happy-endem. Spíše syrovou realitou. Pokud čekáte od knihy hutný ženský příběh, který vás přiměje se nad některými pasážemi zamyslet a možná i připomene vlastní zážitky, je Hlas kukačky určitě správnou volbou.

Moje hodnocení: 5/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Moravská Bastei MOBA, s.r.o. v roce 2019.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás