Apatykář je druhou knihou Lucie Hlavinkové a její děj se odehrává ve Štramberku. Kniha by se dala zjednodušeně popsat jako detektivní román, ale to by mi přišlo trochu zavádějící, protože její podstatou je něco jiného.
Kniha vypráví o mladém lékárníkovi Františkovi, který se do Štramberka odešel “ukrýt” z Prahy. Tam se mu totiž přihodila nepříjemná událost, která jej stále pronásleduje a František hledá místo, kde nebude vystaven svodům velkoměsta.
Štramberk se tak jeví jako dokonalé místo. Kromě odloučenosti tohoto místa zde Františka táhne také zájem o zkameněliny, které může zkoumat v lomu Kotouč.
Po příjezdu do malého moravského městečka se František seznámí s bodrým majitelem lékárny. Ten bydlí pouze se svou sestrou a Františka si brzy oblíbí. Vidí sice, že je to mladík zakřiknutý, ale se zájmem o lékárnictví a snahou být dobrým apatykářem.
František se postupně sžívá s novým prostředím, které je tak odlišné od toho, které dosud znal. Protože ve Štramberku lidé vědí jeden o druhém vše, František se brzy dozví, že nejbohatší muž v okolí, ředitel vápencového lomu, nemá potomky. Jeho děti totiž umírají již jako miminka v prvním roce života. Františkovi toto vrtá hlavou a přemýšlí nad možnou příčinou.
Jednoduché, ale hezké
Příběh o mladém lékárníkovi se mi celkem líbil. Řekla bych, že i daleko více než román Kdo šije u Podolské. Tomu jsem vytýkala velké množství hlavních postav, jejichž příběhy nebyly dostatečně odvyprávěny. V Apatykáři se zajímáme primárně o Františka a další postavy, které se vyskytují v jeho okolí pak dotváří celkový obraz.
Přestože je tématem knihy určité “vyšetřování”, nejedná se podle mě o detektivku v pravém slova smyslu. Protože jsem od knihy taková očekávání ani neměla, byla jsem spokojená s tím, co mi autorka nabídla. A to příběh z maloměsta, jehož hlavní hrdina se trochu potácí a vyrovnává se svými stíny.
Děj se odehrává na cca 200 stranách a to je myslím tak akorát. Ani v Apatykáři se Lucie Hlavinková nepouštěla příliš do hloubky, ale protože se jedná o jednodušší příběh, nevadilo mi to. František je sympatickým hlavním hrdinou, stejně jako i další postavy kolem něj.
Navíc je děj vsazen do období počátku 20. století, kdy se v lékárnách ještě léky opravdu připravovaly, vážily se přesné dávky a bylinky se destilovaly. Toto mu pak dodává nádech nostalgie. Nečekejte od knihy ani historický román, ani detektivní zápletku, spíše jen takové příjemné čtení, třeba na dovolenou, a budete spokojeni.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2019.