Metoda Bullet Journal – Ryder Carroll

Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte si zítřek. Toto je podtitul a současně hlavní myšlenka knihy Rydera Carrolla, který v ní popisuje svou metodu ručně psaných poznámek. V éře mobilních aplikací se zdá být použití papíru a tužky zastaralým způsobem, ale jak autor v knize vysvětluje, má své nesporné přínosy.

Metoda Bullet Journal

Metoda Bullet Journal má pomoci nejen se zaznamenáváním každodenních úkolů, ale také k jejich dlouhodobému plánování a především zamyšlení se nad tím, které z aktivit jsou pro nás skutečně důležité.

Kniha je rozdělena do 5 částí. V té první autor Ryder Carroll vysvětluje, jak jeho metoda přišla na svět a mimo jiné i to, jak nám psaní poznámek rukou pomůže zlepšit práci s informacemi i naši paměť.

Druhá část knihy je velmi prakticky zaměřená a popisuje základní koncepty, ze kterých metoda vychází. Co si pod těmito koncepty představit? Jedná se například o pevně dané struktury bullet journalu, jako je rejstřík, nebo měsíční přehled plus způsob, jakým přesouvat poznámky v rámci zápisů. Protože jakmile se jednou ocitnou na papíře, nemůžete je jednoduše vyjmout a vložit do jiného místa.

Nejen návody k použití

Ve třetí části pak autor popisuje využití bullet journalu v praxi a představuje různé přístupy k time managementu. Zamýšlí se nad smyslem našeho konání, významu cílů, nebo důležitosti malých krůčků pro dosažení trvalé změny. Zmiňuje se o významu vděčnosti, nebo rozdílu zaměření se na proces či výsledek. Tato část by měla čtenáře předpokládám dovést k zamyšlení a uvědomění si svých návyků.

Poslední dvě části knihy se pak opět zabývají praktickým používáním bullet journalu. Ve čtvrté části najdete tipy na další možné využití této metody pro plánování, nebo sestavování harmonogramů. Pátá část pak přináší i odpovědi na nejčastěji kladené otázky, které se s používáním bullet journalu pojí.

Pro mě bylo příjemné zjištění, že bullet journal může sloužit “jen” praktickým účelům a nemusí se jednat o mistrovské krasopisecké dílo. Pokud jste se někdy rozhlíželi po zápisníku vhodném pro bullet journal, určitě jste narazili na fotky ukazující krásně graficky upravené a vymazlené stránky. Autor zmiňuje, že důležité je především použití a forma může být minimalistická.

Pokud jde o design knihy, tak ten se nakladatelství Jan Melvil velmi povedl. Kniha má pevnou vazbu, předsádku zdobí černozlatý tisk a knize nechybí ani záložka ve žluté barvě.

Knihu bych nedoporučila jako příručku time managementu. Pokud vás toto téma zajímá, myslím, že najdete dostatek specializované literatury. Metoda Bullet Journal se sice ve své třetí části i této oblasti dotýká, ale mě příliš nezaujala. Jestli se ale chcete dozvědět o metodě samotné, tak je naopak tato kniha právě pro vás. Já jsem si ji kupovala s tímto záměrem a v této oblasti splnila má očekávání, že se dozvím, jak si poznámky zapisovat a tvořit si svůj journal.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing v roce 2019 a přeložila ji Kateřina Harrison Lipenská.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás