Jak nás mozek klame je knihou francouzského psychologa Alberta Moukheibera, který v ní popisuje aktuální vědecké poznatky. Na množství příkladů vysvětluje, že se nemůžeme spoléhat na svůj mozek jako na neomylný nástroj.
Věříte zprávám, které se v posledních měsících v médiích objevují? Ať už se jedná o koronavirus, nebo třeba volby prezidenta USA? Spoléháte se na zdroje jako veřejnoprávní média, nebo se o současném dění dozvídáte spíše ze svého facebookového feedu?
A co fake news a konspirační teorie? Dáte na ně, alespoň trochu, nebo je rovnou ignorujete? Mám dojem, že diskuze na téma zpracování informací, které se na nás obzvlášť poslední měsíce valí, je nyní velmi aktuální.
Proto jsem si v knihovně vybrala knihu Jak nás mozek klame. Zajímá mě, nakolik mohu svému vlastnímu mozku věřit, s čím počítat a na co si dát pozor.
Autorem knihy Jak nás mozek klame je Albert Moukheiber, dle obálky knihy, klinický psycholog, s doktorátem z kognitivní neurovědy, který obhájil na Sorbonně. Kniha není rozsáhlá, celý text se vešel na 160 stran a jelikož se autor snaží o popularizaci vědy, její jazyk je to mu přizpůsoben.
Na jednu stranu je v ní mnoho příkladů různých studií, které barvitě vykreslují probírané téma. Ale v některých odstavcích jsem se trochu ztrácela, především kvůli množství odborných výrazů a cizích slov. Na konci knihy sice najdete Glosář a v něm výklad zmiňovaných pojmů, ale některé věty jsou i tak obtížnější pro porozumění, viz příklad.
“Sociální fobie je způsob anticipační úzkosti, jež přispívá k desocializaci daného jedince…”
Jak vnímáme svět?
Kniha má dvě části. Ta první se nazývá “Jak vnímáme svět?” a zabývá se tím, jak náš mozek pracuje při vstřebávání informací z vnějšku. Pro mě byla tato část přínosná v tom, že mi potvrdila myšlenku, že člověk se nemůže spoléhat na svůj mozek, jako na neomylný nástroj.
“Náš mozek filtruje nespočetné množství nejednoznačných informací, které nám okolní svět neustále nabízí, mozek tento svět interpretuje a znovu vytváří realitu, často aniž bychom si to uvědomovali.”
Můj mozek, ostatní mozky a svět
Druhá část knihy, ta rozsáhlejší, se jmenuje “Můj mozek, ostatní mozky a svět”. Obzvlášť tento text mi přinesl několik důležitých poznatků. Ty, které mi způsobily moment “aha”, zde zmíním.
- kognitivní disonance (nesoulad)
- těžiště kontroly
- Dunning-Krugerův efekt
Kognitivní disonance popisuje stav, který zažíváme, když nejsme ve vnitřní rovnováze. Tu může způsobit například to, když po něčem toužíme, ale současně víme, že toho nemůžeme dosáhnout. Nastalé napětí je pak pro nás nepříjemné a mozek se nám snaží pomoci tak, že změníme svůj názor, jen proto, abychom snížili toto napětí.
Napadá mě příklad – chci získat práci u určité firmy, záleží mi na tom, ale pohovor se nepovede. Než aby člověk zažíval ten nepříjemný pocit, který se dostaví po odmítnutí, raději začne vymýšlet důvody, proč ta daná pozice či společnost nebyly tak dobré, jak si myslel.
Těžiště kontroly vysvětlím nejlépe asi doslovnou citací z knihy, abych jej nezkreslila:
“Ti, kdo věří, že události jsou výsledkem jejich chování a závisí jen na nich, mají vysoké tzv. interní těžiště kontroly a ti, kdo jsou přesvědčení, že události jsou výsledkem vnějších faktorů, mají vysoké tzv. externí těžiště kontroly.”
Toto nastavení pak ovlivňuje, jak člověk vnímá události, které se kolem něj odehrávají. Buď se cítí být “tvůrcem”, který má život ve svých rukách, nebo je spíše “obětí” vnějších okolností.
Dunning-Krugerův efekt říká, že lidé mají nejvíce sebedůvěry ve své znalosti ve chvíli, kdy se jim jich nedostává. A po poznání, že je nemáme, dojde nejdříve k prudkému propadu sebevědomí a následně pak k růstu, pokud se člověk rozhodne se zlepšovat.
“Svou schopnost rozumět tomu, jak svět funguje, soustavně přeceňujeme: důležité je umět si to uvědomit a nepodlehnout strmému nárůstu sebevědomí, kdykoli se pouštíme do něčeho nového…”
Závěr a doporučení
Suma sumárum, pro mě je kniha Jak nás mozek klame dobrým úvodem do této oblasti a přinesla mi několik poznání, stejně jako uvědomění si, že mě toto téma zajímá, protože mi vysvětluje a pomáhá pochopit hodně situací, které zažívám v zaměstnání.
Zde najdete ukázku z knihy.
Moje hodnocení: 5/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo Nakladatelství Kniha Zlín v roce 2020 a přeložila ji Jovanka Šotolová.