Román Za pět let se na obálce honosí označením světového bestselleru. Kniha vyšla letos v dubnu a i díky své krásné obálce obletěla Instagram. Nicméně, recenze, které jsem viděla, ji řadily spíše k průměrným knihám. Já to mám naopak.
Asi je dobré hned na začátku uvést, že anotace knihy je zavádějící. Z toho pak pravděpodobně vyplývá zklamání čtenářů. Protože na základě tohoto popisu děje očekáváte, že hlavní hrdinka Dannie bude řešit romantické dilema: nejlepší kamarádka Bella, nebo láska mého života?
Nemluvě o trochu esoterické lince, kdy Dannie nahlédne do budoucnosti. Přesněji řečeno – probudí se do roku 2025. Pět let po večeru, kdy se zasnoubila se svým přítelem.
Ale místo s ním, je v cizím bytě s cizím mužem, Aaronem. A právě tohoto Aarona ji o pár let později představí Bella jako svou velkou lásku.
Množství faktů a příběh přátelství
V hodnocení, které jsem četla, je poměrně často vytýkáno, že v příběhu jsou zmiňovány jména newyorkských ulic, kaváren, restaurací atd. Stejně tak Danniinu práci ve významné právní firmě popisuje autorka důkladně. Mě tohle to ale vůbec nevadilo. Dannie mi připomínala Mirandu ze Sexu ve městě (všechno naplánované na pár let dopředu) a pracovní prostředí zase jako by vypadlo ze seriálu Kravaťáci (dlouhá pracovní doba, konkurence, tlak na výkon).
Pokud jde o ty přesné popisy ulic – to je něco pro mě. Vždy si ráda hledám na Googlu místa, která jsou v příbězích zmíněna. A jsem zklamaná, pokud zjistím, že neexistují, nebo jsou nesmyslná. Stejně tak další reálie – chápu, že pro děj samotný neměly význam, ale nijak mi nevadily.
Jak jsem uvedla již výše, román Za pět let není romantikou ve stylu Vinařství nebo příběhu Levandulové zahrady. Láska mezi partnery zde sice hraje roli, ale není tou primární. Tím nejdůležitějším vztahem je přátelství Dannie a Belly. O právě o něm a o dramatických životních zvratech je především druhá polovina knihy.
Pokud bych už knihu chtěla přirovnávat k dílům jiného spisovatele, tak pak mě napadá spíše Matčina hra od Sandie Jonesové, nebo Námi to končí od Colleen Hoover. V obou těchto románech sice hraje první housle romantický vztah, ale zdaleka není perfektní, právě naopak. Přináší s sebou drama, které nechybí ani v knize Rebeccy Serleové.
Realistický děj
Přestože ta prvotní myšlenka – Dannie se probudí o pět let později a “vidí” tak do budoucnosti – je nereálná, je tou jedinou. Zbytek děje už probíhá “normálně”, bez cestování v čase, nebo vykreslování alternativní budoucnosti. Líbí se mi i upřímnost, se kterou autorka vykreslila Danniin vztah s přítelem Davidem.
To, že si všechno přála naplánovat a držet se pětiletého záměru. A jak to nakonec podle plánu nešlo a Dannie se s tím neuměla poprat, naopak se zuby nehty držela svého úmyslu. Nečekejte od knihy ale hluboký psychologický příběh, tímto stylem kniha napsaná není.
Román jsem četla jedním dechem a byla jsem zvědavá na závěr. Nenechte se proto zmást anotací. Pokud ke knize přistoupíte bez očekávání romantiky a velké lásky mezi mužem a ženou, bude se vám děj líbit.
Moje hodnocení: 5/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Ikar v roce 2021 a přeložila ji Petra Pachlová.