Jedním z mých nejoblíbenějších míst jsou Luhačovice. Dovolím si vám tedy nabídnout svůj pohled na tyto moravské lázně a doporučit vám je jako výletní misto.
Pokud byste je chtěli navštívit jen v rámci jednoho dne, určitě neprohloupíte a budete spokojení. Sama bych ale doporučila zůstat alespoň na jednu noc a v klidu si městečko prochodit, dobře se najíst a nechat se hýčkat některou z procedur.
Cesta do Luhačovic
Luhačovice se nacházejí ve Zlínském kraji. Z Brna je to cesta dlouhá cca 115 km, z Ostravy zhruba 130 km, záleží na trase, kterou zvolíte. Do Zlína je to pak z Luhačovic zhruba půl hodiny a necelých 30 km. Luhačovice jsou obklopeny lesy, kterými budete přijíždět a nedaleko je přehrada, která spadá pod katastr obce Pozlovice.
Autobusové i vlakové spojení do Luhačovic najdete lehce. Výhodou je, že třeba zastávka “Luhačovice, pošta” je v centru a vlakové nádraží je také nedaleko. Do většiny hotelů byste tak došli pěšky. Pokud přijedete autem, doporučuji kouknout se předem zde, kde jsou která parkoviště. Bývají plná a proto je fajn vědět, jaké máte možnosti.
Kde strávit noc…
Pokud byste v Luhačovicích plánovali zůstat déle než na jeden den, přehled dostupných ubytování najdete například na stránkách akciové společnosti Lázně Luhačovice. Dále i na Amazing places můžete vybírat buď z Augustiniánského domu nebo Glampingu Luhačovice. Ve městě je rovněž velká nabídka ubytování v soukromých apartmánech.
Sama jsem dvakrát pobývala v hotelu Alexandria, který má skvělé wellness včetně bazénu, ve kterém si opravdu zaplavete. Francouzská restaurace je příjemným bonusem. Do nočního klubu si pak můžete zajít na koncert. Já jsem zde třeba strávila večer s francouzskými chansony a byl to hezký zážitek. Prvorepublikový interiér má své kouzlo a dodává místu tu pravou atmosféru. Alexandria nabízí možnost zarezervovat si parkovací místo v garáži pod plovárnou, která je od hotelu nedaleko. Pokud se nic nezměnilo, bylo potřeba si o tuto možnost říci předem.
Při naší další cestě do Luhačovic bych pak ráda vyzkoušela ubytování v hotelu Radun. Jedná se o boutique hotel situovaný v části města zvané Bílá čtvrť. Ta je již trošku bokem od hlavní silnice, blíže k lesům a pramenu Aloiska. Ale pořád velmi blízko ke kolonádě. Stačí seběhnout dolů z kopce kolem hotelu Palace a budete u kruhového objezdu v centru, odkud se vydáte na pěší zónu směrem ke korzu.
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
… a kde se dobře najíst
V lázeňském městě nebudete mít potíž najít restauraci, která vyhoví vašim očekáváním a peněžence. Za sebe mohu zmínit tato místa, kam jsem chodila:
- Restaurace Elektra – to je taková lidovka. Nečekejte gurmánský zážitek, ale za rozumnou cenu si zde můžete dát polední menu.
- Francouzská restaurace – krásné prvorepublikové prostředí doplňuje výborné jídlo.
- Restaurace Racek – tahle je pro mě pojem. Kdykoliv jsem byla v Luhačovicích, rodiče mě odkazovali, abych si zašla k Rackovi na kolonádu.
Lukáš Hejlík na své gastromapě doporučuje kavárnu Jizba. Ta se nachází hned vedle hotelu Alexandria. Při posledním výletu letos v červenci jsme si do ní zašli na kávu a skvělé cheesecaky (arašídový byl skvělý!). Zakoupit si zde můžete i autorskou keramiku, kavárna totiž funguje i jako showroom.
Kromě Jizby pak je na gastromapě zmíněná i restaurace hotelu Radun a v Augustiniánském domě. Ty jsem nenavštívila, ale věřím, že vaří skvěle. Ve Slavičíně, který je od Luhačovic cca 15 minut autem, se pak nachází restaurace v hotelu Zámek Wichterle.
Tak, už jste dorazili do Luhačovic a víte, kde se ubytovat a kam si zajít na oběd. Co dál vám mohou Luhačovice nabídnout?
1. pokocháte se architekturou
Luhačovice jsou krásné. Pokud se vydáte cestičkou podél kolonády a pak i výše směrem do centra, budete míjet výstavní vily a hotely. Když se řekne Luhačovice, většině se vybaví Jurkovičům dům. Ten není ale jediným skvostem. Pokud vás neláká lidová secese, nechte se okouzlit prvorepublikovou Alexandrií, hotelem Radun nebo secesním Domem B. Smetany.
2. zjistíte, odkud je Vincentka
Minerální vodu Vincentka jistě znáte jako účinný prostředek na nachlazení a nemocné hlasivky. Běžně se prodává v lahvích. Ale pátrali jste po tom, odkud přesně pochází. A napadlo by vás, že si ji můžete “načepovat” na lázeňské kolonádě, kolik jen budete moci vypít?
Kromě Vincentky můžete poblíž kolonády vyzkoušet další tři prameny – pramen Dr. Štastného, Ottovku a Nový Jubilejní pramen. Když se budete procházet pěší zónou směrem na přehradu, pak nejdříve uvidíte pramen Dr. Štastného. Pro Ottovku se vypravíte za tenisové kurty. A trochu dále, směrem ke Společenskému domu, je pak Nový Jubilejní pramen. Blízko Bílé čtvrti, je pak i Aloiska. O všech luhačovických pramenech se můžete dočíst zde.
Doporučuji vzít si s sebou pítko, nebo nějaký kalíšek. Luhačovice sice mají své stylové pohárky Nectarium nebo Labuť (více o nich najdete tady), ale oproti třeba Karlovým Varům tady běžně nenarazíte na stánek, kde byste si mohli zakoupit i obyčejnější.
3. vydáte se po stopách četníků
V Luhačovicích (a jejich okolí) se natáčel seriál Četníci z Luhačovic. Ale já mám na mysli především četníky brněnské pátračky pod vedením poručíka Arazíma. V první sérii Četnických humoresek se hrdinové vydávají řešit případy do Luhačovic hned dvakrát.
Jedná se o díly 10 – Repetent a 11 – Lázeňské intermezzo. Oba díly obsahují především záběry na kolonádu, Jurkovičům dům a Dům B. Smetany, který je ale v seriálu přejmenován. Ve třetí sérii se pak jedná o díl 7 – Klondajk.
V Luhačovicích se také natáčel film pro pamětníky Poznej svého muže. Jaroslav Marvan v něm, nic netušíc, provdá svou dceru za sňatkového podvodníka ve snaze vyhnout se bankrotu.
4. proběhnete se na přehradu
Přímo z kolonády se můžete vydat stezkou, Jurkovičovou alejí, směrem na Pozlovice. Po zhruba půlhodinové procházce (délka je 2 km) dojdete k přehradě. Cesta je oblíbená mezi chodci, cyklisty, in-line bruslaři i běžci. Vine se nejdříve podél cesty, ale pak se schová do lesa. Dovede vás až ke hrázi. Pokud rádi běháte, tak tahle stezka je pro vás jako dělaná.
Kousek od ní se nachází koupaliště Duha. Přehradu pak také můžete obejít, vede kolem ní chodník. Máte tedy možnost vyrazit na celkem velký okruh, protože trasa měří přes 3 km. Praktická informace na závěr – na opačném konci hráze, než je ústí Jurkovičovy aleje, je veřejné WC.
5. dopřejete si wellness
Do Luhačovic se jezdí pacienti léčit, mimo jiné, s nemocemi dýchacího, trávicího i pohybové ústrojí. Ale to neznamená, že pokud jste zdraví jako řípa, nemůžete si užít odpočinek a nechat na sebe působit příjemné prostředí lázní. Pít minerální vodu z pramenů můžete při každé procházce po kolonádě. Hotely nabízejí nejen léčebné, ale i wellness pobyty, ze kterých si vyberete.
Od pramene Aloiska můžete vyrazit na procházku po značených turistických cestách. Z tohoto místa se lze vydat na jednu z pěti tras – žlutou, zelenou, modrou, červenou a rovněž na naučnou stezku Luhačovickým Zálesím.
Máte rádi Luhačovice? Navštívili jste je? Jaká jsou vaše oblíbená místa?