Vlak do Samarkandu – Guzel Jachina

Hladomor, který postihl Povolží v roce 1923, drtí jeho obyvatelstvo. Lidé a děti umírají ve vesnicích po té, kdy už nemohli jíst ani mršiny, nebo kořínky. Některé z dětí ale mají naději. Budou z okolí Kazaně odvezeny vlakem do Uzbekistánu, kde by měly být ještě plné sýpky a naděje na přežití.

Vlak do Samarkandu

Vlak do Samarkandu je třetí knihou spisovatelky Guzel Jachiny, která u nás vyšla. Tím prvním byla v roce 2017 kniha Zulejka otevírá oči, následovaná románem Děti Volhy.

Pokud jste již četli příběh o Zulejce, bude vám hlavní téma Vlaku do Samarkandu povědomé. I zde se totiž vše točí kolem dlouhé cesty vlakem a potíží, které jeho pasažéry čekají.

Hlavním hrdinou je mladý voják Dějev, velitel transportu, kterému je svěřen úkol dovézt 500 dětí z Kazaně do Samarkandu. Pomocníkem mu při tom je komisařka Bílá, z Komise pro zlepšení života dětí, felčar Bug, kuchař Memelja a několik vychovatelek.

Dějev a Bílá zde vystupují jako protiklady. Oba mají za cíl zachránit co nejvíce dětí, ale tam kde je Bílá velmi striktní a racionální, je Dějev soucitný. Tento rozpor mezi nimi se prolíná celým příběhem.

Dějev bere svůj úkol vážně a řeší potíže, se kterými se na dlouhé cestě potýkají. Působí ale také trochu lehkomyslně, například když vlak vyjíždí s nedostatečnými zásobami, které pak obtížně shání. Právě tyto události tvoří jádro děje. Řetězí se jedna za druhou od odjezdu z Kazaně, až do příjezdu do Samarkandu. Knize ale podle mě chybí určité vyvrcholení.

Příběh je vyprávěn lineárně a jen ve vzpomínkách hrdinů se dozvídáme o událostech, ke kterým došlo dříve a které je přivedly na tuto cestu.

Autorka střídá přímou řeč s krátkými popisy a příběh tak ubíhá kupředu. V některých částech mě ale trochu, přiznám se, nudil. Například ve chvíli kdy sledujeme myšlenky chlapce Seni. V tu chvíli pro mě vyprávění ztrácelo náboj.

Oproti příběhu Zulejky na mě Vlak zapůsobil méně. Myslím, že hlavním důvodem je právě ten podobný námět, který už podruhé nepůsobí tak překvapivě. Co mi ale utkvělo v hlavě je příběh matky, která odloží novorozeně vlkům, aby zachránila své druhé dítě (příběh Zagrejky). Není mu věnováno moc prostoru, ale je silný.

Knihu Vlak do Samarkandu bych doporučila všem čtenářům, které baví silné příběhy a navíc s neobvyklým námětem. Stejně tak, pokud vás zajímá historie Ruska, dozvíte se díky této knize o událostech, které nám nejsou běžně známé.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydal PROSTOR nakladatelství, s. r. o. v roce 2021 a přeložil ji Jakub Šedivý.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás