Saská Kamenice neboli Chemnitz nepatří mezi města, která by lákala stovky turistů. Město má za sebou dlouhou, ale krušnou historii. A možná se není čemu divit, když je v blízkosti Krušných hor. Pokud do nich vyrazíte za sportem, najděte si ale chvilku i na návštěvu tohoto místa.
Saská Kamenice leží na německé straně Krušných hor a je třetím největším městem spolkové země Sasko. Historie Saské Kamenice, neboli německy Chemnitz sahá až do středověku, kdy bylo na tomto místě nejdříve slovanské osídlení. Z té doby pochází i název města. Odvozen je od řeky Kamenice, která zde protéká. Ve 12. století byl založen benediktinský klášter a město se dále rozvíjelo díky obchodu a řemeslům a později v 18. a 19. století i jako centrum textilní výroby.
Saská Kamenice se rozvíjela a na počátku 20. století patřila mezi vůbec jedno z největších měst. Soustředil se v ní i válečný průmysl a to se jí stalo osudným. V průběhu 2. světové války totiž bylo toto město těžce bombardováno a byla zničena většina historických částí města.
Po skončení války zde pak došlo k budování nových čtvrtí a staveb a to v komunistickém duchu, protože Sasko spadalo do tzv. Východního Německa. V roce 1953 se pak město přejmenovalo na Karl-Marx-Stadt na počest německého filozofa, který jej ale nikdy nenavštívil. Po roce 1990 se město vrátilo ke svému původnímu názvu.
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Jak poznat Saskou Kamenici: tipy na památky
I přes to, že bylo město velmi poničeno, najdete zde několik památek, které můžete navštívit a které odkazují na historii města. Jsou jimi:
- Radnice – budova radnice se skládá ze dvou částí, staré a nové radnice. A nenechte se zmást. Ta stará, která ale vypadá nověji, byla postavena na konci 15. století a prošla několikrát přestavbou. Nová část byla přistavěna na počátku 20. století a je zde i zvonkohra. Ke staré radnici patří také věž, na kterou můžete vystoupat. Informace o vstupném najdete tady.
- Červená věž – tato věž se nachází hned vedle radnice a jedná se o nejstarší budovu ve městě. Postavena byla už ve 12. století a byla součástí opevnění. Navštívit ji můžete v rámci prohlídky města, informace najdete zde.
- Siegertsches Haus – na náměstí před radnicí vás na první pohled zaujme jediný dům s barokní fasádou a to je tento pojmenovaný po Johannu Georgovi Siegertovi, který se zasloužil o rozvoj textilního průmyslu ve městě.
- Památník Georgiuse Agricoly – pokud se trochu zajímáte o hornictví, jméno Agricola vám bude známo. Setkat se s ním můžete třeba i v Jáchymově, kde také působil. V Chemnitz pak má svou bustu a pamětní desku. Najdete je blízko radnice.
- Pomník Karla Marxe – monumentální socha pochází z roku 1971 a měří 13 metrů a je známá jako „Nischel“. A za ní je vidět heslo “Proletáři všech zemí, spojte se” hned ve třech jazycích. Bez fotky s ní nemůžete z Kamenice odjet 🙂
- Theaterplatz – toto náměstí je moc hezkým místem, kde na vás dýchne zase trošku historie města. Je ale maličké, taková kapka v moři mezi další zástavbou. Vévodí mu budova Opery z počátku 20. století, najdete zde také galerii a kostel sv. Petra z konce 19. století.
Saská Kamenice je Evropským hlavním městem kultury roku 2025 (více informací najdete zde), proto zde v době naší návštěvy probíhalo velké množství stavebních prací a oprav. Tohle město si to určitě zaslouží. Proto pokud budete mít třeba jen půl dne volno a budete v okolí, zajeďte se do něj podívat.