Kniha Velké ženy z malé země vznikla z potřeby představit dětem (ve stylu knihy Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky) české ženy, které vykonaly něco mimořádného a možná se o nich ani neví. Jejími autorkami jsou zkušená manažerka Renata Mrázová a redaktorka Denisa Prošková.
Jak jsem se dočetla na oficiálních stránkách knihy, k jejímu napsání přivedla Renatu Mrázovou její dcerka. S tou četly právě již zmíněné Příběhy na dobrou noc, ale nějak jim tam chyběly i české ženy. Ty si zaslouží bezesporu také pozornost a tak vznikla tato kniha.
Co je viditelné na první pohled je to, jak je kniha krásná. Opravdu. Má pevnou vazbu a rozměr tak akorát, aby v ní vynikly kresby, ale přitom je pořád skladná. Předsádka je modrá s malými srdíčky v barvách trikolory.
Nechybí vlepená látková záložka, ta je zase pro změnu zlatavá. Použitý je křídový papír a na něm vysázené písmo a ilustrace Denisy Proškové… I kdybych se rozhodla knihu nečíst, tak bych se mohla kochat jen tím, jak je vymazlená a obdivovat jak se povedla.
Dobře zvolené osobnosti
Ale u prohlížení jsem neskončila. Kniha představuje příběhy 33 žen, které jak píšou autorky v úvodu, nejsou jen Češky žijící v Česku, ale jsou tu i příběhy těch, které se buď v Česku narodily, ale měly jinou národnost, nebo se do Čech přivdaly, případně se narodily v Čechách, ale dnes žijí už v zahraničí.
Toto pojetí se mi líbí, jsem ráda, že je tu zmíněna třeba Madeleine Albright. Příběhy jsou seřazeny chronologicky od nejstarších dob po současnost. Takže jako první je Kněžna Libuše následovaná svatou Anežkou Českou a Eliškou Přemyslovnou. Následuje pak velký skok přes několik století a dostáváme se až k Magdaleně Dobromile Rettigové a pak dále k dnešní době. Dočteme se pak např. o Lenny nebo Petře Kvitové.
Portréty žen doplněné ilustracemi
Každý příběh začíná na dvoustraně, kde na levé straně je celostránková ilustrace a na dalších jedné až třech stranách je popsán život dané ženy, doplněný menšími kresbami a jejich popisky, nebo citáty. Portrét začíná informací o tom, kdy a kde se daná žena narodila a případně zemřela nebo kde nyní žije.
Dále je pak jednou větou shrnuto, o koho se jedná, např. „slavná operní pěvkyně“ nebo „Geniální, dodnes nepřekonaná šachistka…“. Poslední věta se pak snaží vystihnout, o jakou holčičku se jednalo, které vlastnosti ji charakterizovaly a vedly v životě – např. „A také velmi chytrá holčička, která si nepřipadala hezká.“
V závěru textu je pak většinou i takové mravní ponaučení o tom, jak se ta která hrdinka zachovala, nebo co si z jejího příběhu můžeme vzít. Jako třeba u Darii Klimentové.
„Daria je velkým vzorem pro děti s tichou povahou. Ukázala jim totiž, že svět nepatří jen těm, kteří mají ostré lokty.“
Já se přiznám, že i pro mě je hezké si toto přečíst a připomenout si, že je v pořádku být sám sebou a nedělat ze sebe někoho jiného.
Snadno čitelná kniha
Kniha je psaná pro děti, takže jazyk je příjemně nekomplikovaný. Co si myslím, že je dobrý nápad, jsou vysvětlení cizích slov. Když už jsou v textu použita, tak vzápětí následuje jejich objasnění, aby malý čtenář věděl, o co se jedná (např. „Po promoci, což je velká slavnost na ukončení vysokoškolského studia…“).
Před některými medailonky jsou pak i obsáhlejší vysvětlení, která dětem vysvětlí pojmy, na které pak v textu narazí (např. uprchlická organizace). Na konci knihy si pak může čtenář přečíst i medailonky obou autorek, kde představují svůj osobní příběh.
Těší mě, že jsem se při čtení dozvěděla o ženách, o kterých jsem, přiznám se, do teď vůbec neslyšela a nečetla. Těmi jsou například Bertha von Suttner, nebo Marie Schmolková a z dnešní doby Martina Benešová (opravdu jsem o ní dosud nevěděla, takže přikládám odkaz na rozhovor s ní).
Také musím říct, že mě přečtení knihy povzbudilo. Je krásné přečíst si o skvělých ženách, o tom jak překonávaly různé překážky a vyrovnávaly se s nepříjemnostmi, které jim život přinesl, a přesto dosáhly tak významných úspěchů. Proto bych Velké ženy z malé země velmi doporučila k přečtení.
Moje hodnocení: 5/5
Vydala Renata Mrázová v roce 2019.