Thriller Pohřbení je druhou knihou americké spisovatelky Ellison Cooper. Jedná se rovněž o pokračování série v níž vystupuje v hlavní roli agentka Sayer Altairová. Jeho třetí částí je pak román Až na kost.
O první knize – V kleci – jsem zde na blogu již psala a líbil se mi velmi. Od druhého dílu jsem pak čekala minimálně stejně dobrou úroveň. A myslím, že nakonec jej pokračování i převýšilo. Sayer Altairová v něm opět řeší případ sériového vraha. Psychopata, který unáší a zabíjí mladé ženy.
V tomto příběhu se Sayer nemůže spolehnout na tým vyšetřovatelů z FBI, protože po posledním případu probíhá prošetřování celé této instituce.
Důvodem je snaha vrátit jí důvěryhodnost v očích veřejnosti. Sayer tak pomáhá její kolega Ezra, odborník na datovou analýzu, dále doktorka Dana, která se vrátila z mise v Kongu, agent FBI Max Cho a správkyně parku, Piper.
Pohřbené kosti a mrtvé ženy
Tito lidé se snaží vypátrat vraha několika osob, jejichž ostatky nalezl Max Cho v národním parku. Při procházce se svou fenkou Konou, která je vycvičená pro vyhledávání lidí, se totiž propadl do jeskyně, která je skrývala. A při prohledávání místa dojde k nalezení dalších dvou těl. Žen, které umřely před několika málo týdny. To, jestli jsou případy propojené, není zpočátku vůbec jasné. Sayer se tedy zaměří na hledání informací o současných obětech a jejich vrahovi.
Musím říct, že příběh má spád a bavil mě od prvních stránek. Pohřbení jsou členěni do kratších kapitol, které se vždy odehrávají na určitém místě. Ať v budově správy parku, při vyšetřování na univerzitě či v domácnosti, nebo když popisuje chování vraha. O něm víme, ale neznáme jeho totožnost.
Tento přístup je podobný stylu Jo Nesba, který ve svých detektivkách také prolíná popis vyšetřování Harryho Hola a do toho se dočteme o činech, které jsou mezitím páchány. A vnímáme tak, že přestože se policie a FBI snaží vypátrat zločince, ten mezitím pokračuje ve svých činech.
Málo postav a promyšlený děj
Zápletka je vymyšlena velmi dobře. Postav nevystupuje v příběhu mnoho a myslím, že někteří ze čtenářů by dokázali celkem brzy odhalit pachatele. Já jsem byla překvapená až v závěru, do té doby jsem tu danou postavu nepodezírala. Líbí se mi, že když už je jasné, k čemu docházelo a kdo je vrahem, autorka stejně pokračuje v příběhu dál. A dotáhne do konce všechny dějové linky a vše je čtenáři vysvětleno. Stejně tak je díky spíše menšímu počtu hrdinů celý román přehledný a čtenář se neztrácí mezi postavami.
Jen částečně se v ději dozvídáme o soukromém životě Sayer a o její práci pro FBI. V určitém smyslu tedy navazuje autorka na první díl, ale pokud jste jej nečetli, tak to vůbec ničemu nevadí. I z uvedených informací si odvodíte, o co asi šlo. A tím, že tato část knihy není tak akcentována, hlavní roli hraje vyšetřování, které odsýpá. Občas se sice možná podivíte nad tím, jaká nejrůznější data získali vyšetřovatelé a jaké informace jim pomohly, ale to příběhu odpustíte.
Román Pohřbení bych doporučila určitě všem milovníkům detektivek. Příběh je tedy celkem “americký”, se sériovým vrahem a nejdokonalejšími způsoby různých analýz. Trochu ve stylu Kriminálka …. Případně bych jej připodobnila některým severským krimi, kde vystupují sérioví vrazi, kteří své oběti promyšleně týrají. Obojí totiž v knize najdete.
Moje hodnocení: 5/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Dobrovský v roce 2020 a přeložil ji Martin Novák.