Marokánka – Christine Manganová

Kniha Marokánka spisovatelky Christine Manganové popisuje složité přátelství mezi Alicí a Lucy. Dívky se poznají na vysoké škole, ale vztah mezi nimi není zdravý. Když se setkají v Maroku po několika letech, posouvá se dokonce ještě děsivějším směrem.

Marokánka

Marokánka vypráví o složitém vztahu dvou dívek, Alice a Lucy, které se poznají při nástupu na vysokou školu Bennington ve Vermontu. Stanou se z nich nerozlučné přítelkyně, které bez sebe nedají ani ránu.

V posledním, čtvrtém, ročníku studia se pak ale jejich cesty rozejdou po tragické nehodě. Alice se pak vrací zpátky do Londýna, kde bydlí po tragické smrti rodičů se svou tetou.

Společně se svým manželem Johnem, kterého pozná krátce po návratu do Anglie, pak odjede do Tangeru, města v severním Maroku. Zde chce na vše zapomenout a zjistit, po čem v životě touží.

Prostředí marockého Tangeru je bezesporu exotické. A v období 50. let dvacátého století, kdy se román odehrává, i celkem výbušné kvůli probíhajícím společenským změnám. Aby toho nebylo málo, překvapí Alici její bývalá přítelkyně Lucy nečekanou návštěvou. Z té sice není vůbec nadšená, ale zároveň není dost silná na to, aby ji dokázala odmítnout.

A tak ji pustí zpět do svého života. Takto se rozehraje sled událostí, které jsou na jednu stranu děsivě chladnokrevně promyšlené a na druhé jsou tu pak reakce bezmocného člověka, který se jim není schopen bránit.

Dvě dívky a dva pohledy

Kniha je členěna do kapitol, kdy každou z nich na střídačku vypráví Lucy nebo Alice. Kromě popisu současné situace se čtenář dozvídá i tom, jak se spolu tyto dvě dívky seznámily. Postupně se dočteme o tom, k čemu došlo ke konci jejich studia v Benningtonu.

A také jak je možné, že se spolu sešly na tak nepravděpodobném místě jako je právě přístavní Tanger. Horko, které z tohoto místa sálá je zachyceno i v románu. Dokázala jsem si představit, jaké to asi je toulat se jeho uličkami a popíjet přeslazený mátový čaj.

Přestože mi úplně nevyhovuje styl psaní autorky a ze začátku mě vyprávění i nudilo, protože plynulo velmi pozvolna, v okamžiku kdy jsem začala tušit, s kým že máme tu čest, knihu jsem nedokázala odložit a byla jsem zvědavá, jak nakonec celý příběh dopadne. Těžko se mi píše o mém závěrečném dojmu, aniž bych tak prozradila, k čemu nakonec dojde. Po přečtení totiž ve mně zůstal takový zlověstný pocit, jak se může člověk, který je psychicky oslaben, stát obětí manipulátora (a asi bych mohla říct i psychopata), který se neštítí jakýchkoliv prostředků, aby dosáhl svého.

Marokánka je psychologickým románem, který se ale rozjíždí velmi pozvolně. A asi ani jedna z hlavních postav nebude čtenáři nijak sympatická. Alice je dívkou naivní, psychicky oslabenou po úmrtí rodičů, za kterou si připisuje zodpovědnost. Lucy je naopak děsivou osobou, která se nebojí jít za jakékoliv morální hranice. Mě osobně kniha nepustila a přečetla jsem ji během pár hodin a i po jejím dočtení jsem ještě cítila určitou pachuť z toho, co všechno je člověk schopen udělat.

Knihou si můžete zalistovat na tomto odkazu.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství Host v roce 2019 a přeložil ji Matouš Hájek.

2 comments
  1. Na Marokánku se též chystám, a přemýšlím, že si ji přečtu v zimě, abych se trochu zahřála. 🙂
    Zdá se to jen mě, nebo je ve většině případů první polovina knížky nuda? 😃

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás