Bez kůže – Mads Peder Nordbo

Detektivní román Bez kůže je další z knih severských autorů. Tento se ale pro změnu odehrává v Grónsku. V trhlině ledu je zde nalezena mumie muže. Hned druhý den po nálezu ale tato zmrzlá mumie zmizí a navíc je zde nalezen mrtvý policista, který ji měl hlídat.

Bez kůže

Sám autor pochází z Dánska, v Grónsku prožil několik let a pracoval tam na radnici. To je mi sympatické, protože mu věřím, že věděl, o čem píše. Mads Peder Nordbo je autorem pěti románů, přičemž v češtině zatím vyšly dva. Tím prvním byl Ledový strach a druhým pak právě Bez kůže, o němž je tato recenze.

Daleko na severu je grónská zem…

Přesně tohle si prozpěvoval Jarek Nohavica v jedné své písničce. Grónsko je myslím pro většinu čtenářů zemí, o které toho mnoho nevědí. Jak jsem zmínila výše, mě se i proto kniha líbila. Musím totiž říct, že splnila svou “osvětovou” úlohu a přiblížila mi Grónsko i její obyvatele.

Grónsko spadá pod Dánské království, ale má vlastní vládu a parlament. Autor se nebojí zabrousit trochu do historie, aby ozřejmil určitá fakta a nebojí se popsat problémy, které tuto vzdálenou společnost lidí trápí. Stejně tak se mi líbily i popisy zvyklostí tamních obyvatel, třeba lovení tuleňů nebo vydělávání kůže speciálním nožem ulu.

Do Grónska přiletěl z Dánska i hlavní hrdina románu, Matthew Cave. Ten přišel v dopravní nehodě o svou ženu a nenarozenou dceru a jelikož se narodil v Grónsku, hledá zde útočiště. Kývne tedy na nabídku práce v místních novinách. Krátce po jeho nástupu se pak objeví šance na výjimečný článek, který by dostal Grónsko na přední stránky světových médií.

V trhlině ledu je nalezena mumie muže, Seveřana. Pokud by se potvrdilo její stáří, mohla by doplnit znalosti o národech, které Grónsko kdysi obývaly. Hned druhý den po nálezu ale tato zmrzlá mumie zmizí a navíc je zde nalezen mrtvý policista, který ji měl hlídat.

V tuto chvíli se rozběhne vyšetřování jeho vraždy. Matthew je požádán, aby o ní nepsal, dokud nebude mít policie více informací. Styl zabití policisty podobný vraždám, ke kterým došlo v Nuuku, hlavním městě Grónska, před čtyřiceti lety. Proto požádá šéfredaktor Matthewa, aby se na tento starý případ znovu podíval. Matthew je zklamán z toho, že nenapíše článek o mumii, který by obletěl celý svět a tak se starého případu s povděkem chopí.

… žije tam Eskymačka s Eskymákem.

Na vyšetřování ale nebude sám. Seznámí se totiž s dívkou Tupaarnaq, která se po dvanáctiletém uvěznění za vyvraždění své rodiny, vrátila zpátky do Nuuku. Společně s ní a s pomocí deníku policisty Jakoba, který vyšetřoval vraždy spáchané před čtyřiceti lety, se dostává postupně k jádru věci. Právě Jakobův deník a jeho vyprávění tvoří významnou část knihy. Autor totiž v textu přeskakuje ze současnosti do 70. let, kdy Jakob prováděl své pátrání.

Mě se tyto dvě časové roviny líbily, nicméně občas mi ta “starší” přišla relativně dlouhá a hůř se mi pak orientovalo v té současné, když se k ní autor vrátil. Text je členěn do celkem krátkých kapitol, díky čemuž se dobře četl. Škoda je několika chybek v textu, na které jsem narazila. Kniha se mi celkově velmi líbila a velkou v roli v tom hrají i ty zmíněné reálie týkající se Grónska.

Moje hodnocení: 4/5

Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.

Knihu vydalo nakladatelství DOBROVSKÝ s.r.o. v roce 2018 a přeložila ji Michaela Weberová.

Napsat komentář

Komentáře před zobrazením schvaluji, abych se vyhnula spamu. Děkuji za pochopení!

Další tipy pro vás