Osoba Jana Mikoláška je předlohou filmu Šarlatán režisérky Agnieszki Holland, který šel do českých kin v srpnu 2020. Hlavní postavu Mikoláška ztvárňuje Ivan Trojan a jeho mladší já pak Trojanův syn Josef. S doslovem psaným Martinem Šulcem pak nyní vycházejí paměti Jana Mikoláška, alias přírodního léčitele.
Paměti přírodního léčitele jsou Mikoláškovým vyprávěním a popisem událostí, které se mu udály. Autor je sepsal v 50. letech, kdy už mu bylo přes šedesát.
Právě období, které se Janu Mikoláškovi podařilo zachytit a popsat mě na knize hodně bavilo. Nejdříve se dozvídáme o jeho dětství a o tom, jak pracoval u různých šlechticů v Rakousko-uherské říše a o tom, jak přečkal první světovou válku, do které byl poslán.
Následně pak vypráví o době meziválečné, kdy se začal věnovat léčitelství. Jako muž středního věku pak prožil druhou světovou válku a nástup komunistů k moci. Musím říct, že jeho popis zkušeností z věznice a tábora do kterého byl poslán na ně velmi zapůsobil. Neuvědomuji si, jestli jsem již četla vyprávění o těchto zážitcích a chování občanů těsně po válce.
Léčitelem proti své vůli?
Těžko říci, jak to bylo doopravdy, ale Mikolášek popisuje svou cestu k léčitelství jako víceméně náhodnou. Vyučil se totiž zahradníkem a této profesi se i dlouho věnoval. Jen tak mimochodem ale začal radit lidem a míchat pro ně bylinné směsi. A protože byl úspěšný, lidé si k němu nacházeli cestu, přestože sám se tomu bránil. Jeho činnost byla mnohým trnem v oku a proto se několikrát účastnil soudního řízení.
Zajímavé je určitě i to, že se dočteme jak přesně probíhala diagnostika pacientů, kolik byli Jan Mikolášek používal, komu co doporučil atd. Nádech mystiky vzbuzuje autor i tím, že několikrát zmiňuje svou schopnost přesně odhadnout datum úmrtí pacienta a jeho vyhlídky na uzdravení.
A jak to bylo skutečně.
Samozřejmě, autor popisuje své osudy asi trochu přikrášleně a myslím, že v některých ohledech i přehání. Na druhou stranu, o svém osobním životě spíše pomlčel. Zajímavé je, že podle traileru lze usuzovat na milostný vztah s muži. S tímto vědomím dávají určité věci, o kterých se dočteme, smysl.
Nicméně i pokud si odmyslím určité “přehrávání” a naopak zamlčení osobnějších informací, zůstávají pro mě Paměti velmi zajímavou knihou. V doslovu pak Martin Šulc předkládá dodatečné informace, které v textu nebyly uvedeny, nebo některé věci uvádí na pravou míru.
Líbí se mi jazyk, jakým je napsána. Logicky, Jan Mikolášek žil v jiné době a ta se v jeho vyjadřování odráží a má své kouzlo. Jeho životní příběh je zajímavý, naplněný změnami. Nejen těmi souvisejícími se společenskou situací, ale i jeho osobními. Kniha obsahuje i několik stran s dobovými fotografiemi, které pomáhají čtenáři dokreslit si obrázek o autorovi.
Předpokládám, že vydání knihy bylo směřováno k datu původní premiéry filmu. Ta měla být v březnu, ale z důvodu koronavirové epidemie byla přesunuta. Čekám tedy, že tak jak se bude blížit datum premiéry, bude stoupat i zájem o postavu Jana Mikoláška. Pokud vás jeho osudy zajímají, neváhejte a po knize sáhněte. A kdyby vás film až tolik nebral, nevadí. I tak je jeho vyprávění zajímavé.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2020.