Kniha Maria Montessoriová rakouské autorky Laury Baldiniové (vlastním jménem Beate Maly) nese podtitul Učitelka nové doby. Pojednává o mládí této lékařky, kterou se stala jako první žena v Itálii. Aby toho dosáhla, musela podstoupit různé ústrky a příkoří. Její cílevědomost a ztížené postavení v tehdejší společnosti vedla Marii k tomu, aby osobní život odsunula na druhou kolej.
Autorka popisuje formou románu život mladé Marie Montessori a to přesněji období osmi roků, kdy jí bylo mezi čtyřiadvaceti a dvaatřiceti lety. Marie studuje medicínu a protože je jednou z prvních žen, které jsou ke studiu přijaty, jsou na ni kladeny nejen vyšší nároky, ale také je často znevýhodněna.
Nesmí se například účastnit pitev společně se svými mužskými spolužáky a tak se studiu lidského těla věnuje po večerech sama, kdy si kahanem svítí na práci. Oporou je jí především matka Renilde a přítelkyně Anna.
Praxe na psychiatrické klinice
Marii je ještě za doby studia nabídnuta možnost docházet na pár hodin týdně na praxi. Zvolí si mimo jiné i psychiatrickou kliniku. Zde se rozhoří její zájem o vzdělávání dětí. Uvědomí si totiž, že i ty děti, které jsou označené za slabomyslné, je možné vzdělávat. Jen je potřeba zapojit při výuce i jejich smysly.
Maria se postará dětem o hračky, které jim pomáhají se rozvíjet a přesvědčí i vedoucího kliniky k experimentu. Ten dopadne velmi úspěšně a Marii zajistí ještě větší publicitu, než jaké se jí dostalo při získání titulu lékařky. Protože se Maria angažuje i v boji žen za rovnoprávnost, má možnost cestovat do zahraničí a na kongresech prezentovat své myšlenky. Je velmi úspěšnou a stává se váženou ženou.
Práce na prvním místě
Maria ví moc dobře, jak těžké pro ni bylo vystudovat a prosadit se. I přes to, kolik hodin věnovala práci a studiu, našla si ji láska. Tato část knihy je trošku jako z červené knihovny, ale proč ne. Láska k životu patří. Tehdejší společnost ale vůbec nepřipouští možnost, že by žena mohla být vědkyní a současně manželkou. Maria se tak rozhoduje, kterou cestou se vydat. Vzhledem k tomu, že podobné dilema řeší ženy i dnes, nedokážu si asi ani představit, jaké to muselo být před více než sto lety.
Knihu Maria Montessoriová bych doporučila jako oddechovku. Mě upřímně trochu nudila. Zpočátku mi vadil i překlad, kde mi některé fráze nedávaly moc smysl. Jazyk je celkem jednoduchý a vyprávění přímočaré. Určitě je ale zajímavé dočíst se o tom, jak Maria zvládala překážky a čeho všeho se musela zříct, aby mohla splnit své poslání – pomáhat dětem.
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.
Moje hodnocení: 3/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Ikar v roce 2021 a přeložila ji Marta El Bournová.