Kniha Dům na samotě vyšla poprvé v roce 2011 a přináší třetí příběh inspektora Josefa Bergmana. Toho do středočeské vesnice přivede vražda mladé dívky, která je ale již třetí v pořadí. Vrah, kterého policie označuje jako Kadeřník, se zdá se přesunul z Prahy a zatím policii uniká. Jenže vyšetřování na vesnici má svá úskalí. Každý zde totiž má svá tajemství.
Podobně jako v jiných knihách Michaely Klevisové, i Dům na samotě se vyznačuje relativně velkým množstvím postav. Mezi těmi hlavními je mladá výtvarnice Nela Keplerová, která s bývalým přítelem Martinem zakoupila starý mlýn. Právě ten propojuje současnost s událostmi z minulosti.
Dále je zde Olga Jindrová, která našla mrtvou dívku při procházce. S manželem vlastní úspěšnou firmu a bydlí v moderním domě na kraji lesa. Navíc manžela podezírá z nevěry. Její kamarádkou je pak Vanda Soukupová, svobodná matka sedmnáctiletého Patrika, jejíž rodiče vlastní dostihové stáje.
Kostlivci ve skříni
Současně s tím, jak probíhá vyšetřování nalezené mrtvé, dozvídáme se postupně o událostech, které se ve vesnici staly již před téměř dvaceti lety. Tehdy zmizel syn místního hostinského a policie případ nikdy nevyřešila. Jenže i přesto tato situace zanechala následky. A i v současnosti se ději věci, které se někteří snaží udržet pod pokličkou.
Jak to tak bývá, určitá podezření sice vzbuzují, ale nic víc. Pravda se ale nakonec vždy projeví, ať už se ji jakkoliv snažíme skrývat. Propletenec milostných vztahů, řešení špatné finanční situace, lakota… to všechno způsobí, že dojde k další vraždě. Inspektor Bergman společně se svými kolegy Adamem Danešem a Sylvií Sedlákovou se jí snaží přijít na kloub a rozseknout ten uzel tvořený propletenci vztahů na vesnici.
Z prostředí dostihových stájí
Celým příběhem prostupuje atmosféra koňských dostihů a stájí. Jedná se atraktivní prostředí, které přitahuje pozornost, protože se v něm točí velké peníze. Díky knize tak má čtenář možnost nahlédnout trochu pod pokličku, protože právě stáje rodiny Soukupových a její zaměstnanci hrají v příběhu hlavní role.
Detektivky Michaely Klevisové se vyznačují tím, že v nich netečou potoky krve a motivy vražd jsou velmi lidské, většinou se za nimi skrývá strach z prozrazení. Autorka si navíc libuje ve vymýšlení různých vedlejších příběhů, které se zdají být důležité pro vyšetřování, aby se posléze ukázalo, že k odhalení vraha nevedou. Knihu bych tedy určitě doporučila k přečtení všem, komu Josef Bergman a jeho civilní způsob vyšetřování přirostl k srdci.
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Motto v roce 2022.