Suleika se po promoci vydává za prací do Paříže. Po několika měsících je ale převezena zpátky do USA, kde začne bojovat o svůj život. V knize vypráví o tom, jak postupovala léčba, jak se jí převrátil celý život vzhůru nohama i jak byla smutná a frustrovaná. Jedná se o skutečný příběh mladé ženy, která po svém uzdravení hledá cestu do “normálního” života.
Přestože by se mohlo zdát, že Paříž je pro Suleiku splněním snu, není tomu tak. “Utíká” sem před životním stylem, kterým žila v New Yorku po skončení studií. Pracovně sice nenajde v Paříži naplnění, ale jinak nabere její život celkem správný směr.
Nebýt úporného svědění a únavy, která ji pronásleduje ještě od závěru studia na univerzitě. Po několika měsících se ale dostane na vyšetření, které ukáže, že je nemocná. Okamžitě následuje cesta zpátky do USA, kde začne s léčbou leukémie. V tu dobu je jí 22 let.
Život s rakovinou
Autorka popisuje velmi detailně, jak probíhala léčba, jaká byla její diagnóza i prognóza. Ve velké míře se ale také věnuje “osobní” stránce věci. Píše o tom, jak na její nemoc reagovala rodina a přítel. Nebojí se vyprávět o tom, jak špatně se cítila. Zmiňuje se o výčitkách, které si dělala její matka. Vysvětluje, jak péče, kterou ji poskytoval přítel po několik let, vedla až k jeho “vyhoření”.
Dozvídáme se i o osudech dalších pacientů, kteří se stali Suleičinými kamarády v době pobytů v nemocnici. A uvědomíme si, že Suleika měla asi o trochu větší dávku štěstí, když se ji podařilo se vyléčit. Nicméně ani uzdravení neznamená automaticky návrat do běžného života, jak si autorka uvědomuje. Po dobu několik let žila v úplně jiném prostředí: nemocnice, lékaři, pacienti, léky atd. Nyní se nelze jen tak vrátit zpět k životu před rakovinou. Její tělo je navždy jiné, stejně tak její psychika. A právě tento stav vyjadřuje název knihy: mezi dvěma světy.
Uzdravení je jen začátek
Kniha Mezi dvěma světy by se dala rozdělit na tři části. Ta první má asi největší spád a Suleika líčí divoký závěr studia, stěhování do New Yorku a následně do Paříže. Je to jízda a velmi mě bavilo tyto stránky číst. V té druhé, nejrozsáhlejší části, vypráví o své léčbě a o tom, jak se snažila vyrovnat se vším, co ji nemoc do života přinesla.
Tato část byla pro mě osobně celkem těžká. Nelze ty stránky číst bez toho, aby na člověka padl smutek a lítost. Myslím si, že autorka ji psala velmi otevřeně a nebála se zachytit i to, jak sama situaci nezvládala a přiznává svá vlastní pochybení. Čtenář pak má pocit, jako by poslouchal vyprávění blízké přítelkyně. O své nemoci začala také v té době psát novinový sloupek. V průběhu 4 let podstoupila chemoterapii, experimentální léčbu i transplantaci kostní dřeně.
Ve třetí části Suleika vypráví o stodenní cestě po státech USA, kterou podnikla. Ve snaze získat odpovědi na své otázky a začlenění se zpátky do života, navštívila některé své čtenáře. Tato cesta pro ni byla výzvou, jak po fyzické stránce, tak i psychické. Díky samotě měla možnost přemýšlet nad věcmi, které se ji udály a vyrovnávat se s nimi.
Knihu Mezi dvěma světy ráda doporučím k přečtení. Je pravdou, že dynamika knihy postupně trochu klesá, ale to souvisí právě s vyprávěným příběhem. Text je psaný velmi čtivě a stránky jsem nedočkavě obracela. Některé pasáže nejsou zrovna jednoduchým počtením, ale pravdou je, že i nemoci a smrt je součást našich životů. Nedokážu posoudit, jak by se kniha líbila lidem, kteří mají podobnou zkušenost za sebou.
Podle posledních zpráv se Suleice na konci roku 2021 leukémie bohužel vrátila a podstupuje tak další kolo chemoterapií.
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.
Moje hodnocení: 5/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství JOTA, s. r. o. v roce 2022 a přeložila ji Radka Klimičková.
Tato recenze vznikla v rámci spolupráce a tímto děkuji nakladatelství za poskytnutí knihy.