Klasztor, Návrat
Nedlouho po vydání prvního dílu série Trujkunt vychází jeho pokračování. To obsahuje dvě povídky s názvy Klasztor a Návrat. Hlavním hrdinou je opět major ostravské kriminálky Roman Saran, u kterého se toho moc nezměnilo.
Přestěhoval se sice do většího bytu, v něm ale zůstává nadále sám. Setkáváme se znovu i s jeho třemi operativci a majorkou Suškovou. Také jeho kamarád Marek Hota, řečený Wruna se vrátil s přítelkyní Reginou zpátky do Jablunkova a pustil se do podnikání.
Vyšetřování plné akce na Těšínsku
Pokud jste četli první díl, tak tušíte, co můžete od knihy očekávat. Děj je opět akční a rychle se posunuje dopředu. Major Saran je ve vyšetřování nedočkavý a své podřízené neváhá zaměstnávat po večerech a o víkendech.
Popisy se vyskytují jen málo a slouží k dovysvětlení reálií, které jsou třeba pro obyvatele regionu známé, ale ostatním poslouží k pochopení prostředí. Trujkunt je věrný svému významu a přivádí nás na Těšínsko. Místem činu je v první povídce Jablunkov a ve druhé pak Třinec, tentokrát se díky vyšetřování dostaneme i do “werku”.
Například oproti Michaela Klevisové zde není tolik úvodního vyprávění ani dlouhodobější sledování hrdinů. Petr Sagittarius posílá vyšetřovatele do akce ihned. Co se mi líbí, je fakt, že příběhy jsou (alespoň pro mě) uvěřitelné. Ve skutečném světě je většina vražd spáchaná mezi lidmi, kteří se znají a dlouhodobě mají napjaté vztahy.
Trujkunt nestaví na sériových vrazích nebo psychicky vyšinutých jedincích. Nedochází k přespříliš sofistikovaným zločinům, ale vraždy jsou vyvolané strachem, touhou po penězích nebo nenávistí. A páchají je na první pohled nenápadní, běžní lidé.
Z prvního příběhu jsem byla, přiznám se, trochu zklamaná. Ten mi přišel až příliš jednoznačný a závěr pak byl uspěchaný. Druhá povídka Návrat mě pak bavila více a její rozuzlení jsem popravdě nečekala. Kromě popisu vyšetřování se čtenář něco málo dozvídá i o Romanově osobním životě.
Ten pokračuje ve stejném duchu jako v první knize. Saran si i po čtyřicítce drží svou svobodu a nezávislost a vykolejit jej dokáže jen setkání s jeho femme fatale Petrou. Pokud jde o jazyk, tak oproti prvnímu dílu se vyskytuje v textu myslím daleko méně rozhovorů vedených “po naszymu”.
Pro mě je Trujkunt zase příjemným návratem do rodného města a jeho okolí a vyvolává ve mě nostalgii. Stejně tak mě baví ten dějový spád. Knihu pak člověk přečte víceméně za jeden večer.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Argo v roce 2021.