Bretaňské tajemství je sedmou knihou detektivní série o komisaři Georgesi Dupinovi. Místem činu všech dílů je pak francouzská Bretaň, kam byl z Paříže komisař přeložen. V tomto díle se vydává do samého středu Bretaně, Bróceliandského lesa, spojeného s legendami o králi Artušovi.
Tým komisaře Dupina tvoří kromě něj samotného i dva inspektoři – Riwal a Kadeg a nepostradatelná sekretářka Nolwennová. Společně se vydávají na teambuilding do pravého srdce Bretaně, Bróceliandského lesa. Tedy jeho oficiální název je Paimpontský les.
Původní označení si nese ještě z dob Keltů a následně se udržel v artušovských legendách. Právě místa související s těmito dávnými příběhy chce tato skupinka navštívit. Pro Dupina je to první návštěva této části Bretaně. Pochází totiž z Paříže a v tomto koutu Francie je tak trochu ve vyhnanství.
Zamýšlí strávit zde jeden den naplněný výlety a dobrým jídlem a jen tak mimochodem chce vypomoci svému příteli z pařížské kriminálky a vyslechnout zde jednoho muže, Fabiena Cadioua. Právě z této, na první pohled nevinné schůzky, se ale rozvine případ, který komisaře i celý tým bohatě zaměstná. K plánovanému výslechu vůbec nedojde, protože Cadioua nalezne komisař mrtvého v jeho domě.
Nevraživost mezi akademiky
Od této chvíle se stává hlavním vyšetřovatelem, přestože se mu tato nová úloha vůbec nezamlouvá. Jelikož je ale jen o pár hodin později na blízkém místě objevena další mrtvola muže, který je navíc s Cadiouem spojován, nemá jinou možnost. Rozjede se tak vyšetřování hned dvou úmrtí.
Oba muže spojoval zájem a výzkum artušovských legend a návštěvy nejrůznějších vykopávek. Aby to ale nebylo tak jednoduché, společně s nimi stejnou zálibu projevovalo několik dalších akademiků, kteří se shodou okolností zrovna v tuto dobu setkali v Paimpontu na své každoroční konferenci.
Právě tato skupina lidí, kteří se navzájem znají již spoustu let, spolupracují, někdy se nenávidí a hlavně neustále soupeří, je zpočátku pro komisaře tvrdým oříškem. Cítí, že mu nikdo z podezřelých neříká pravdu a tak si jen pomalu po částech dává dohromady obrázek toho, k čemu přesně došlo a kdo měl jakou motivaci.
Skutečná znalost prostředí Bretaně
Autorem románu je Jean-Luc Bannalec, který je opravdovým znalcem Bretaně. Nejenže velmi detailně popisuje každou kavárnu či hotel ve městě (a ty skutečně existují, můžete si je vyhledat na internetu), ale zároveň se v textu objevuje spousta informací o historii Bretaně a dávných pověstech. Pro mě to byla radost číst. Paimpont i les Bróceliande jsme navštívili, viz zmínka zde a tak jsem se dokázala přenést opravdu do místě děje.
Detektivka Bretaňské tajemství není příliš dlouhá, má cca 370 stran a příběh mě vtáhl do děje tak, že jsem nemohla knihu odložit. Zpočátku jsem se trochu ztrácela ve jménech, především těch zmíněných akademiků, ale to rychle přešlo. I když vás třeba Bretaň neuchvacuje tolik jako mě, i tak si myslím, že by se vám příběh líbil. Jen počítejte s tím velkým množstvím reálií 🙂
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.
Moje hodnocení: 4/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Kalibr v roce 2020 a přeložil ji Jiří Vodvárko.