Najdi Rebeccu je prvním románem Eoina Dempseyho, který se u nás zapsal do povědomí knihou Růže bílá, černý les. Rebecca je mladá židovská dívka, která musí s židovským transportem opustit domov na ostrově Jersey. Aby ji zachránil, nechá se její přítel Christopher zaměstnat v koncentračním táboře v Osvětimi.
Bohužel ale vydání uspěchali. Jinak si nedokážu vysvětlit dost špatný překlad. Samotný děj knihy není až tak bombastický a překlad jeho hodnotu ještě dále snížil. Nevěděla jsem, jestli se smát, když jsem poněkolikáté četla “pan Hitler”.
Předpokládám, že v originále se asi jednalo o výraz “Herr Hitler”, který byl opravdu doslova přeložen do češtiny. Neoriginální byla i slovní zásoba a vidět ve dvou větách po sobě stejné výrazy mi připomnělo školní slohovky, ne profesionální překlad.
Opět neokoukaný příběh
Když jsem se tedy vypořádala s překladem, pojďme dále k příběhu a jeho představitelům. Co hodnotím velmi kladně, je opět zajímavá dějová linka. Hlavní hrdina Christopher je mladý Němec, který ale vyrůstal na normanském ostrově Jersey a tak jej politika nacionalistů v Německu minula, resp. dozvídal se o ní jen okrajově z novin. I tak mu ale bylo brzy jasné, že Židé jsou pronásledováni a jejich práva jsou omezována.
Když německá vojska obsadí i Jersey, společně s otcem, jako jediní němečtí obyvatelé ostrova, jsou nuceni s okupanty spolupracovat. Jeho nejlepší přítelkyně od dětství a pak i první láska Rebecca, která odmítla ostrov opustit dříve bez Christophera, se ocitá v pasti a ostrova již nemůže odejít jinak, než v rámci transportu židovských obyvatel.
Vyprávění Christophera o jeho dětství a dospívání, kdy trávil většinu času s Rebeccou, je úvodem k té nejzajímavější části. Tou je totiž Christopherova práce v koncentračním táboře Osvětim. Tam se nechá zaměstnat po odjezdu celé rodiny do Německa, aby měl možnost pomoci Rebecce. O té soudí, že je naživu v některém z koncentračních táborů a chce ji zachránit.
Komplikovaná postava Rebeccy
Nemohla jsem si pomoci, ale druhá nejdůležitější postava celého příběhu, Rebecca mi byla od počátku spíše nesympatická. Zatímco na začátku s ní člověk soucítil kvůli špatnému rodinnému zázemí, pak jsem měla často pocit, že je trucovitá a přestože se jí ostatní snaží pomoci, ona to odmítá. Tam, kde jsem například u Hany od Aleny Mornštajnové naprosto chápala důvody, které rodinu vedly k tomu, že neodjela a nezachránila se, tak u Rebeccy mi toto chybělo.
Ve větší části příběhu, kdy je Christopher v Osvětimi, se pak její postava nevyskytuje. Na scénu se vrací až v závěru a to docela zvláštním způsobem. Opět nechápu její motivaci a chování a úplný závěr mi pak přišel jako vynucený a neseděl mi. Kniha Najdi Rebeccu na mě působila tak, že je to opravdu první dílo autora, kdy nebyl ještě dostatečně “vypsaný” a román prostě není moc dobrý. Přestože love story v průběhu války je určitě zajímavým námětem, tak hlavní dvojici jsem tu velkou lásku ani moc nevěřila, ani ji s nimi neprožívala.
Pokud byste chtěli sáhnout po knize Eiona Dempseyho, tak určitě doporučuji Růži bílou, černý les, ale “Rebecce” se raději vyhněte.
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.
Moje hodnocení: 3/5
Jedná se o affiliate odkaz. Pokud jeho prostřednictvím nakoupíte, obdržím provizi, ale bez dalších nákladů pro vás.
Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Ikar v roce 2020 a přeložil ji Robert Čapek.